Zpravodajství

VELKÝ TEST POMAZÁNKOVÝCH MÁSEL: Které je podle odborníka nejlepší?

Dnes se šéfkuchař vyhlášené restaurace La Gare Brasserie Vladimír Honzák zaměřil na český vynález - pomazánková másla. Jak obstála ve srovnávacím testu?

"Pomazánkové máslo je československý vynález. Vzniklo v roce 1977, kdy v Libereckých mlékárnách vymysleli tento produkt, který se stal v celém bývalém Československu rychle oblíbený," připomíná Vladimír Honzák.


Jde o zakysanou smetanu, která je obohacená buď sušenou syrovátkou nebo sušeným mlékem.


Dobrou zprávou na začátek je, že žádné ze sedmi testovaných pomázánkových másel nepropadlo, k jídlu byla všechna. A obstály i levnější značky."Všechna ta másla jsou vyrobená opravdu pečlivě. Necítil jsem v nich nic špatného. Kdybych měl preferovat chutě, asi by u mě vyhrála čtyřka (Jihočeské pomazánkové máslo - Madeta). Co se týká výraznosti a intenzity chutě, vyhrála by trojka (Choceňské pomazánkové máslo)," konstatoval po testu šéfkuchař.


Výsledky testu:


1. místo


Jihočeské pomazánkové máslo, 150 g


Zdroj: Martin Chamer


Složení: smetana sušené podmáslí, sušené mléko, bramborový škrob, jedlá sůl, smetanová kultura. Tuk min. 31 %, sušina min. 42 %.


Výrobce: Madeta
Cena: 26,90 Kč


Hodnocení: Taky velmi dobré. Budu se opakovat – zatím u mě pomazánková másla nemají vítěze ani poraženého. Je vidět, že když se něco dělá pořádně a nepodvádí se u toho, může to chutnat tak, jak má.


2. místo


Pomazánkové máslo Choceňské


Zdroj: Martin Chamer


Složení: zakysaná smetana, sušené mléko, sušená syrovátka, bramborový škrob, jedlá sůl (max. 1 %). Tuk nejméně 31 %. Sušina nejméně 42 %.


Výrobce: Choceňská mlékárna
Cena: 28,90 Kč


Hodnocení: Musím říct, že zatím všechna ta ochutnaná másla (toto bylo třetí v pořadí) splnila očekávání. Necítím v nich nic špatného, i když je nakonec musím něujak seřadit. Podle mě zatím všechna tři másla dopadla dobře.


3. místo


Pomazánkové máslo Euroshopper, 200 g


Zdroj: Martin Chamer


Složení: pasterovaná smetana 94 %, sušené odstředěné mléko, sušená syrovátka, modifikovaný bramborový škrobh, jedlá sůl, mléčné kultury. Tuk nejméně 31 %. Sušina nejméně 42 %. Jedlá sůl 0,5 % hmotnosti.


Výrobce: Jaroměřická mlékárna
Cena: 13,90 Kč


Hodnocení: Necítím tam nic rostlinného původu. Chutná příjemně a zdá se méně slané, takže bych ho doporučil i dětem. U mě v pohodě.


4.-6. místo


Pomazánkové máslo Clever, 200 g


Zdroj: Martin Chamer


Složení: zakysaná smetana, sušené mléko, sušená syrovátka, bramborový škrob, jedlá sůl (max 1%). Tuk nejméně 31 %. Sušina nejméně 42 %.


Výrobce: neuveden, prodává Billa
Cena: 18,90 Kč (Billa)


Hodnocení: Chuť je mírně výraznější, možná je to danné vyšším obsahem tuku.


Pomazánkové máslo Albert Quality, 200 g


Zdroj: Martin Chamer


Složení: zakysaná smetana, sušené mléko, sušená syrovátka, bramborový škrob, jedlá sůl (max. 1 %). Tuk nejméně 31 %. Sušina nejméně 42 %.


Výrobce: Choceňská mlékárna
Cena: 18,90 Kč


Hodnocení: Tohle je úplně v pohodě.


Pomazánkové máslo Pilos, 200 g


Zdroj: Martin Chamer


Složení: pasterovaná smetana, sušené odstředěné mléko, bramborový škrob, jedlá sůl 0,7 % hmotnosti, smetanová kultura. Tuk min. 31 %. Sušina min. 42 %.


Výrobce: Agro Tami, Nitra, Slovensko
Cena: 17, 90 Kč


Hodnocení: Taky dobré.

gar, pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz