Zpravodajství

Pozor na čaj! I malý hrnek může být plný nebezpečí!

Pozor na čaj! I malý hrnek může být plný nebezpečí!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Ano je to tak, i čaj může být nebezpečný. Může totiž obsahovat pesticidy a pokud jste milovníky vroucího čaje, koledujete si dokonce o rakovinu!

Některé černé čaje prodávané v Česku obsahují zbytky pesticidů. Ty při zvýšené koncentraci mohou být nebezpečné pro lidský organismus. Některé čaje označené jako porcované překračují maximální evropský limit pesticidů. Tudíž by vůbec neměly být uvedeny na trh.

Související obsah

Samozřejmě existují také negativní účinky při nadměrném pití čaje. Kvůli velkému množství kofeinu, například v zeleném čaji. Vedlejší účinky z množství kofeinu v těle mohou být nevolnost, nespavost, časté močení, roztěkanost, třes, nervozitu, pocení nohou a rukou, bušení srdce, a depresi. Smrtelná otrava kofeinem však nehrozí. Dlouhodobé celodenní pití čaje může způsobit dlouhodobou poruchu spánku.

Určitě není dobré si dělat silné odvary jakéhokoliv čaje. Zkrátka všeho s mírou. Silný čaj, hlavně červený a černý je silně močopudný, takže značně odvodňuje organismus.

Související obsah

Nebezpečný je čaj pro osoby psychicky labilní. Ti by se měli vyhnout pití velkého množství čaje před spaním a nejlépe občas čaj vynechat úplně.

Tělu nebezpečné je množství přes pět gramů, což je množství obsažené zhruba ve sto dvaceti gramech suchých listů.

Studie provedená vědeckým týmem vedeným Chung Yangem ze Státní univerzity v New Jersey ukázala, že polyfenoly, které jsou v čaji obsaženy mohou ve velkém množství poškodit játra a ledviny. Pokusná zvířata po konzumaci polyfenolů umírala na selhání těchto důležitých orgánů.

  

Vědci také zjistili, že čaj by se neměl pít vařící ale vlažný. Podle nich pitím vroucího čaje se dvojnásobně zvyšuje šance na riziko rakoviny jícnu.

bru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz