Zpravodajství

Měl jsem ji rád, plakal u soudu otec, který ubodal dceru Johanku před kamerou

Liberecký krajský soud dnes ráno začal projednávat případ vraždy Johanky Torákové. Otec ji ubodal a matka se na vraždu dívala prostřednictvím internetu v přímém přenosu. Vrah dnes u soudu plakal a tvrdil, že dceru měl rád.

Matka, která hrůznou scénu sledovala a poslouchala přes Skype, nemohla nic dělat – byla pracovně v Saudské Arábii. Když ze zahraničí zavolala na pomoc nevlastního bratra zabité dívky, bylo už pozdě.
 

Milan Torák, otec a zároveň vrah Johanky Torákové, dnes u soudu po poradě s obhájkyní odmítl vypovídat. Řekl pouze, že měl Johanku velmi rád.
 

"Měl jsem ji moc rád a nikdy bych jí neublížil. Všude jsem ji vozil a staral jsem se o ni," řekl u soudu a požádal o sklenici vody. Na tváři měl zničený a odevzdaný výraz a také plakal. Zejména, když soudkyně předčítala ze spisu a popisovala vraždu skrze výpověď matky: "Johanka strašně plakala a volala: Mami odvolej to, mami odvolej to! Tati, tati, tati, co to děláš? A pak bylo ticho. Pak jsem jen slyšela, jak volá někam na policii a s ledovým klidem říká: Přijeďte sem. Asi jsem zabil svoje dítě. Je tady strašně krve, protože její máma je ku...a."
 

Mlčící vrah se při popisu vraždy náhle rozmluvil. Propukl v pláč a začal vypovídat. Johanku měl prý rád, vozil ji třeba do kroužků. Pak řekl, že chce, aby už byl konec.
 

Zdroj: TV Nova

 

Matka dívky, Marcela Dostrašilová, u soudu nebyla, je v Saudské Arábii. Přelíčení ale sleduje prostřednictvím zpráv od syna. Jak na dnešní vystoupení otce a vraha telefonicky reagovala? "Není nic na světě, co by dávalo podnět zabít dítě. On je potrestanej strašně moc, tím co udělal. Johanka je ale pryč. Johanku mi to nevrátí," prohlásila matka.
 

Kdo byl vrah? Proč vraždil?
 

Milana Toráka svědci popsali jako samotářského, uzavřeného bručouna, který v sobě problémy dusil a nikdy o nich nemluvil. Dokonce několik let bral léky na uklidnění. Doma o tom nic neřekl. Dceru Johanku miloval, na její maminku neskutečně žárlil. Potvrdili to dnes i znalci. "Byl mimořádně žárlivý. A pak tu agresi vybil na své dceři," okomentovala to soudkyně Eva Drahotová.
 


 

Před soudem Torák stál už celkem 5x. Kvůli násilí a opilství. Naposledy ale v roce 1987. Jeho tresty jsou tedy zahlazené. Milan Torák byl také urážlivý. Vydržel nemluvit i 10 dní a teprve pak se na věci, kterými se dusil, doptával. Časem ho žárlivé fantazie začaly sžírat tak, že už na nic jiného neměl čas. Neměl koníčky, čas trávil ležením na gauči a sledováním družky. Vše se zhoršilo s jejím odjezdem na misi do Saúdské Arábie.
 

Jak to celé začalo?
 

Maminka Johanky odjela na misi do Arábie, kde pracuje dodnes jako zdravotní sestra. Odjela tam pomoci vydělat na Johančin sen stát se zpěvačkou. "Měli jsme ji strašně rádi. Její zpěv byl strašně krásnej,“ vzpomíná jedna z jejích kamarádek ze školy.
 

Jenže otec Johanky na maminku žárlil a rozhodně se nevyhýbal konfliktům. "On si ty důvody jakoby hledal, ale důvod k tomu rozhodně neměl,“ říká rodinná známá Markéta Fialová. Dvanáctiletá Johanka si doma musela prožít mnoho nepříjemných situací a konfliktů mezi jejími rodiči. Všechno v sobě ale dusila, protože měla ráda oba své rodiče.

Související obsah

Vše se zvrtlo 14. září. Otec šel večer do hospody na pivo. Nad ránem pak vzal doma nůž, přinutil svou dceru zavolat po internetu své matce a v přímém přenosu před jejíma očima svou dceru ubodal. "Já jsem četla pitevní protokol. A já mu přeju jen to nejhorší. Ta holčička musela tolik zkusit. Já jsem to potřebovala vědět tu pravdu. On mi ji bodl dvanáctkrát. Dvanáctkrát jí bodl, šestkrát k srdci, byla pořezaná. Víte, co to dítě muselo zkusit?“ ptá se zoufalá matka, která přišla o svou dceru. Podle patologů musel Torák bodat obrovskou silou.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova ze středečních Televizních novin:
 

K soudu se chystali i spolužáci Johanky, vypovídat mají sousedé i rodina. Dnes odpoledne soudkyně přelíčení odložila na zítřek. To by také měl padnout rozsudek.

Související obsah

Aby mohl Torák dostat doživotní trest, který mu většina lidí přeje, museli by ho znalci posoudit jako nenapravitelného, a to se zřejmě nestane. Dá se tedy čekat, že padne trest výjimečný, který končí hranicí 30 let, což v jeho 65 letech svým způsobem je doživotím. "Pro mě to bude ukončení. Budu moct začít novej život. Bude to uzavřená kapitola,“ uzavírá maminka zavražděné Johanky.

Ivan Berka, tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz