APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Vědci bijí na poplach! Zemi hrozí vážné nebezpečí kvůli vesmírnému odpadu

Vědci bijí na poplach! Zemi hrozí vážné nebezpečí kvůli vesmírnému odpadu
Zdroj: NASA

Na oběžné dráze dlouho nikdo neuklízel. Vesmírné agentury by každých 25 let měly odstraňovat svoje zařízení. Místo toho zde ale poletuje více než šest tisíc satelitů, které jsou časovanou bombou.

Na oběžné dráze ve výšce dva tisíce kilometrů nad povrchem Země se vznáší spousta funkčních ale i nefunkčních satelitů. Od roku 1957 jich bylo vypuštěno šest tisíc a tisícovka z nich se stále využívá, informovaly Topky.sk odvoláním na portál dw.de.


Podle astronoma Heinera Klinkarda z Evropské vesmírné agentury je tento nepořádek, který jsme si do vesmíru natahali, nebezpečný. " Klidně se může stát, že se vesmírný odpad vrátí zpět na Zem. Dalším rizikem je, že se funkční satelit nebo vesmírná stanice může srazit s kosmickým smetím, které by ho tak zničilo," řekl Klinkard na šestém ročníku Evropské konference o vesmírném odpadu.


Z minulosti víme, že na jeho slovech něco bude. V únoru 2009 se nad Sibiří srazil amerických a ruský satelit. Nehoda se stala ve výšce 789 kilometrů při rychlosti 42 tisíc km/h.

 

Související obsah



Klinkard upozornil, že i deseticentimetrové objekty mohou satelit zničit. Srážky navíc mohou způsobit řetězový efekt a oběžná dráha by se ve finále mohla stát na nějakou dobu i nepoužitelnou. Podle studie Hugha Lewise jsou vesmírné srážky naprosto reálné nebezpečí a bude k ním docházet každých pět až devět let.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hubbleův vesmírný teleskop špehuje vesmír už 23 let

Konkurenční boj v kosmické dopravě začíná
 

tn.cz / anš

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz