Zpravodajství

Jak ochránit zvířata proti klíšťatům? Která z metod je nejlepší? PORADÍME VÁM

Sezona klíšťat je v plném proudu. Po víkendových výletech byste určitě měli své domácí mazlíčky prohlédnout a klíšťat je zbavit. Jak se proti klíšťatům účinně bránit? Která z metod je nejlepší? V tom vám poradí veterinář Jan Herčík.

Sezóna klíšťat vypukla, na pozoru by měli být nejen výletníci, kteří vyrazí do přírody, ale i majitelé zvířat. Aktivita klíšťat byla v předešlých dnech téměř na nejvyšším stupni. Proto jsme oslovili veterináře Jana Herčíka aby nám poradil, jak proti klíšťatům bojovat.


Jak dlouho trvá klíšťová sezóna?

To záleží na tom, jaká je teplota. Teď je ta situace taková, že ze zimy se hned počasí přehouplo na léto. Veškerý bodavý hmyz i klíšťata mají zkrácenou sezónu a o to budou jejich útoky intenzivnější.

Kdy má klíšťová sezóna vrchol?

Ty vrcholy jsou dva. Začátek sezóny, tedy teď, kdy budou klíšťata útočit tak měsíc a půl. Pak se to na chvilku uklidní a pak přijde druhá vlna, která bude končit až podzimním ochlazením.


Jaké nemoci mohou zvířata od klíšťat dostat?

Veškerý bodavý hmyz a klíšťata přenášejí řadu onemocnění. Ať už larvy much, muchniček nebo komárů. Je nutné chránit se proti více druhům hmyzu, nejen proti klíšťatům. Klasické onemocnění je lymská borelióza. Daleko horší nemoc je anaplazmóza. Začíná se v Česku objevovat i babezióza, která tady dřív nebyla. Pak jsou i druhotná onemocnění, jako jsou larvičky much v neošetřených ranách.


Jak můžeme zvířata proti klíšťatům a bodavému hmyzu chránit?

Těch prostředků na ochranu je mnoho. Jsou například ve formě sprejů, obojků nebo nejnovější metodou jsou spot-ony. Tam bych si ale dával pozor na předávkování. Musí se dát přesné množství. Některé obojky fungují velmi dobře, některé méně. Čím delší dobu jsou na trhu, tím je větší rezistence vůči hmyzu. Je nutné nezapomenout občas obojkem cuknout, aby se účinná látka uvolňovala. Tím nejnovějším co je na trhu jsou spot-ony. To je kapička, která se kápne na kůži mezi lopatky a nechá se vstřebat. Dostane se do podkožního tuku. Některé spot-ony působí i repelentně.

Je dobré přípravky kombinovat?

Je potřeba je hlavně vyzkoušet. Všechny firmy vyrábí přípravky s jednou a tou samou látkou. Letos přišla na trh nová firma, která má účinnou látku jinou. Tak čekáme, jak bude fungovat. Na to klíšťata ještě nejsou zvyklé. Uvidíme, co to udělá.Na kolik ochranné přípravky vyjdou a které jsou nejůčinější?

Spot-ony stojí okolo 200 korun. Stejně tak stojí i obojky. Účinnost se odvíjí od toho, jak je klíšťová sezóna silná. Vydrží ale zhruba měsíc. Pak je nutné koupit ochranu novou.

Související obsahPokud se klíště už přisaje, máme ho vyndat, nebo se zvířetem přijít k veterináři?

Tohle je věc, kterou každý zvládne sám. Existují na to různé pinzetky a speciální háčky. Je jedno, jestli točíte doleva nebo doprava. Podstatné je klíště nerozmáčknout a nerozdrtit a když ho vyndáte, tak se nenakazit. Nejlepší je ho spláchnout do záchodu.


Co máme dělat, když klíště při vyndávání přetrhneme?

Na tento případ je pak ideální jodová tinktura. Je dobré zakápnout místo se zbytkem klíštěte a tím zabránit i možné infekci. Když by se okolo klíštěte objevila vyrážka, tak by bylo nejlepší dojít k veterináři, aby klíště odstranil. Jinak by mělo klíště samo vypadnout nebo vyhnisat.

kos, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz