Zpravodajství

FINANČNÍ RÁDCE: Energetické firmy zlevňují plyn! Podívejte se, jak ušetřit tisíce korun

FINANČNÍ RÁDCE: Energetické firmy zlevňují plyn! Podívejte se, jak ušetřit tisíce korun

Většina energetických firem kvůli konkurenčnímu boji zlevňuje plyn. Mají totiž strach, že přijdou o zákazníky. Dolů s cenou tak museli i velcí dodavatelé a správným rozhodnutím je nyní možné ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Mezi dodavateli plynu vypukla v posledních týdnech doslova slevová válka. Nejvíce přitom konkurenční boj přiostřila společnost RWE, která si od 3. května účtuje o desetinu méně. Na novou situaci ale reagovali i ostatní dodavatelé plynu. Dolů s cenou plynu tak musely i společnosti ČEZ nebo X Energie.

Stejně tak od začátku května zlevnila o 9 % také Pražská plynárenská a s cenami některých svých produktů pohnuly třeba i společnosti E.ON nebo Centropol Energy. Snižování cen přitom většina dodavatelů naplánovala na květen, tedy na období mimo topnou sezónu, kdy se spotřeba plynu v následujících měsících snižuje.

Právě nyní tak je zřejmě ideální čas, kdy zhodnotit, zda právě náš dodavatel plynu je skutečně tím nejvýhodnějším. Správným rozhodnutím se totiž dají ušetřit i tisíce korun ročně. Podle Tomáše Suchého z Finančního rádce, který se na oblast energií specializuje, totiž stačí v nynějším období slev vhodně změnit dodavatele a úspora může najednou vyskočit i na 15 procent. Není přitom důvod se obávat, že by samotná změna dodavatele přinesla příliš mnoho komplikací.

Rozhovor

"Změna dodavatele je jednoduchý proces, který samotný zákazník ani nepozná – nedochází ke změně plynoměru nebo plynového potrubí, jak si často někteří myslí. Jedná se spíše o papírovou změnu," ujišťuje Suchý s tím, že před samotným podpisem smlouvy s novým dodavatelem je dobré si prostudovat obchodní podmínky.
 

"Po podpisu začíná běžet zpravidla 3 měsíční výpovědní lhůta. Změní-li tak zákazník svého dodavatele v květnu, bude převeden v září na nového dodavatele a začne tak na začátku topné sezony odebírat levnější plyn," dodal Suchý.

Nejsnadnější způsob, jak porovnat jednotlivé nabídky dodavatelů, jsou přitom specializované kalkulačky. Na nich si po zadání základních údajů je možné vypočítat případnou úsporu při přechodu k jinému dodavateli a najít tak pro sebe tu nejvýhodnější variantu. Porovnat si nabídky jednotlivých energetických společností přímo pro vaši domácnost přitom můžete rovnou na kalkulačce Finančního rádce Tn.cz.

Zjistěte si, jaká je vaše cena plynu za m3 a ušetřete za energie.

tn.cz / mrk
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz