Zpravodajství

Odstranění prsou: Čím přesně si prošla Angelina Jolie na operačním sále?

Odstranění prsou: Čím přesně si prošla Angelina Jolie na operačním sále?
Zdroj: YouTube/ Isifa.com

Šokující rozhodnutí filmové hvězdy Angeliny Jolie, nechat si odstranit obě prsa, oběhlo celý svět. Podle informací odborníků pravděpodobně slavná herečka prošla chirurgickou prevencí karcinomu prsu oboustrannou mastektomií a okamžitou rekonstrukcí pomocí implantátů.

Angelině Jolie bylo prokázáno, že má dědičnou dispozici k nádorům prsu, většinou se jedná o dědičný syndrom nádorů prsu a vaječníků způsobený nosičstvím poškozeného genu BRCA1.
 

Jednou z možností snížení rizika vzniku nádoru je preventivní odstranění prsních žláz. Tím hvězda z amerických filmů prošla. Vzhledem k poškozujícímu charakteru operačního výkonu je následná rekonstrukce prsu považována za nedílnou součást komplexní péče.
 

Rekonstrukce se provádí silikonovými implantáty nebo pomocí vlastní živé tkáně z oblasti podbřišku. Silikonové implantáty se používají u pacientek, které nemají dostatek vlastní tkáně na břiše. Rekonstrukce živou tkání z břicha, odborně se označuje jako DIEP nebo TRAM laloky, je delší operace než u silikonových implantátů.Oboustranná operace je větší zákrok trvající několik hodin. U nás jsou oba typy rekonstrukce hrazeny pojišťovnou.
 

Preventivní operace může podstatně snížit riziko nádoru prsu, u dědičné dispozice z 85% na 1-5%. Další kontroly prsů se provádí ultrazvukem a pohmatem.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Plastika prsou: jaké jsou možnosti?
Samovyšetření prsou: Jak na to?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz