Zpravodajství

Odstranění prsou: Čím přesně si prošla Angelina Jolie na operačním sále?

Odstranění prsou: Čím přesně si prošla Angelina Jolie na operačním sále?
Zdroj: YouTube/ Isifa.com

Šokující rozhodnutí filmové hvězdy Angeliny Jolie, nechat si odstranit obě prsa, oběhlo celý svět. Podle informací odborníků pravděpodobně slavná herečka prošla chirurgickou prevencí karcinomu prsu oboustrannou mastektomií a okamžitou rekonstrukcí pomocí implantátů.

Angelině Jolie bylo prokázáno, že má dědičnou dispozici k nádorům prsu, většinou se jedná o dědičný syndrom nádorů prsu a vaječníků způsobený nosičstvím poškozeného genu BRCA1.
 

Jednou z možností snížení rizika vzniku nádoru je preventivní odstranění prsních žláz. Tím hvězda z amerických filmů prošla. Vzhledem k poškozujícímu charakteru operačního výkonu je následná rekonstrukce prsu považována za nedílnou součást komplexní péče.
 

Rekonstrukce se provádí silikonovými implantáty nebo pomocí vlastní živé tkáně z oblasti podbřišku. Silikonové implantáty se používají u pacientek, které nemají dostatek vlastní tkáně na břiše. Rekonstrukce živou tkání z břicha, odborně se označuje jako DIEP nebo TRAM laloky, je delší operace než u silikonových implantátů.Oboustranná operace je větší zákrok trvající několik hodin. U nás jsou oba typy rekonstrukce hrazeny pojišťovnou.
 

Preventivní operace může podstatně snížit riziko nádoru prsu, u dědičné dispozice z 85% na 1-5%. Další kontroly prsů se provádí ultrazvukem a pohmatem.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Plastika prsou: jaké jsou možnosti?
Samovyšetření prsou: Jak na to?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz