Zpravodajství

Děti z dětského domova mají velké problémy s dluhy! Proč?

V osmnácti odcházejí z dětského domova a na krku mají exekuci. A jaký je důvod? Rodiče za ně neplatili poplatky za komunální odpad. To je realita, se kterou se u nás potýká stále více dětí. Poslanci to ale teď chystají změnit.

Rodiče ji týrali a v dětském domově je odmalička. O další trauma na duši se Hance postarali pěstouni. Odnesla to silnou poruchou osobnosti, i tak bojuje dál a chce něčeho dosáhnout. Když jí ale nedávno bylo osmnáct, zjistila, že si do života odnáší ještě další břemeno - dluh za komunální odpad.
 

"Rodiče za ni nikdy poplatky neplatily a narostly za ni dluhy do dospělosti na nějakých šest tisíc korun," řekla ředitelka dětského domova v Tišnově Hana Strajtová.
 

Žalovat rodiče o peníze pro ni byla noční můra, a tak radši dluh splácela korunu po koruně. Jinak hrozilo, že zasáhnou exekutoři a částka se ztrojnásobí. Podobné případy řeší dětské domovy ve velkém. "My platíme odpady, tak proč by dítě mělo platit další odpady za bydliště, ve kterém nebydlí," prohlásila Libuše Houdová, ředitelka dalšího dětského domova
 

Za všechno může současný zákon. Obce si jím pojistily, že dlužné částky od neplatičů vymohou alespoň od jejich dospělých dětí. Na ty v domovech ale nikdo nemyslel. "V minulosti odpovídaly za tyto dluhy dětí jenom rodiče a v okamžiku děti dosáhly osmnácti let, tak nebylo po kom ten poplatek vymáhat," nechala se slyšet právnička Daniela Kovářová.
 

Související obsah


Absurdní realitě, kdy děti odcházejí z dětských domovů s dluhy svých rodičů na krku by měla tento týden učinit přítrž poslanecká sněmovna. "Očekáváme, už proto, že jsou pod tím podepsaní zástupci všech stran v parlamentu, jeho hladký průběh, to znamená, že bude schválen," uvedl poslanec Michal Babák.
 

Děti z dětských domovů mají díky novele konečně dostat výjimku a nebudou se tak už muset bát, že je při prvním kroku do samostatného života k zemi znovu srazí nezodpovědnost jejich rodičů.

hmr s přispěním Michaely Šmídové, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz