Do konce roku tohoto roku nedobrovolně opustí armádu a ministerstvo obrany 1213 lidí. Stát si od toho slibuje, že ušetří stamiliony korun ročně. Mezi propuštěnými přitom bude kromě úředníků i řada důstojníků, techniků nebo zdravotníků.
Je to jedno z největších propouštění v novodobé historii českého vojska. Na armádu totiž stát vynakládá každý rok méně a jen za posledních 5 let se rozpočet Ministerstva obrany smrsknul o 14 miliard korun, tedy de facto o čtvrtinu. To vše navzdory tomu, že Česko dlouhodobě neplní svůj závazek vůči NATO, a to vynakládat na obranu alespoň dvě procenta svého HDP. Dobré jméno České republiky tak v alianci zachraňují především výkony českých vojáků v zahraničních misích.
V rámci všudypřítomného zaklínadla „racionalizace agend“ tak letos opustí ministerstvo obrany 760 občanských zaměstnanců a rozloučí se také 453 vojáků z povolání. Uspořit by se tak mělo na platech přes půl miliardy korun ročně (571,6 milionu). Ušetřené peníze chce armáda využít v oblastech, které jsou dlouhodobě poddimenzované, jako jsou například výcvik a rozvoj.
Podívejte se také na nejkrásnější vojandy ve světě
V případě vojska přitom nepůjde jen o nízké hodnosti. „V závěru roku podstatně vzroste počet propuštěných ve vyšších hodnostech (major až plukovník) a to především ze štábních funkcí,“ přiblížila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení Ministerstva obrany. Zanikne totiž rovněž vojenské velitelství Společných sil v Olomouci a velitelství Sil podpory ve Staré Boleslavi a místo nich vzniknou podstatně menší velitelství pozemních a vzdušných sil v Praze.
Skončí technici, zdravotníci a propouštění se dotkne i sportovní Dukly
Mezi propuštěnými občanskými zaměstnanci pak dominují dvě velké skupiny. Půjde jednak o lidi pracující v administrativě, ale 40 procent propuštěných budou také tvořit nejrůznější specialisté jako technici, zdravotnický personál nebo lidé z Armádního sportovního centra DUKLA.
Přehled rozpočtů Ministerstva obrany za posledních 5 let | |
Rok | Rozpočet v miliardách korun |
2009 | 55, 984 |
2010 | 48, 867 |
2011 | 43, 878 |
2012 | 43, 474 |
2013 | 42, 053 |
Propuštění však neodejdou s prázdnou. Zatímco civilní zaměstnanci dostanou odstupné dle zákoníku práce a navíc si přijdou jen ti, kteří v rezortu obrany pracující alespoň 15 let u vojáků je situace jiná. Vojáci z povolání mají totiž při propuštění ze služebního poměru nárok na odchodné a výsluhový příspěvek, pokud jejich služební poměr trval nejméně 15 let. Přesto mají ale možnost si místo těchto dvou dávek zvolit jednorázový příspěvek – odbytné, na který mají nárok i vojáci kratší dobou služby.
Pořiďte si vlastní tank nebo bojový vrtulník, v Česku stačí kliknout myší
Základní podmínkou pro získání odbytného je přitom doba služby nejméně po dobu 2 let, kdy voják z povolání dostává 2 hrubé měsíční platy a jeho výše roste za každý další rok o 1 plat až do 10 let a poté dále o polovinu platu za každý odsloužený rok.
Armáda však současně i nabírá nové vojáky. "V průběhu letošního roku přijímá v rámci přímého náboru 230 nových vojáků, a to na základní pozice jako například řidiči a střelci k dělostřeleckým a mechanizovaným jednotkám," dodala Zechmeisterová.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz