Zpravodajství

Jsou tampony nebezpečné? Kdy ženám hrozí toxický šok? Ptali jste se odbornice

Jsou tampony nebezpečné? Kdy ženám hrozí toxický šok? Ptali jste se odbornice
FA_GAMBRINUS_LIGA_FC_VYSOCINA_JIHLAVA_FC_VIKTORIA_PLZEN_27_09_13-SELF-U056228

Případ patnáctileté Báry, která se pořezala o aplikátor tamponu a skončila v nemocnici, otřásl českými ženami. Je důvod se bát? Jsou tampony bezpečné? Nejen na to jste se mohli ptát gynekoložky Blanky Vavřinkové.

Při aplikování tamponu se Bára pořezala o zakončení aplikátoru, na kterém jsou malé zoubky. Začala silně krvácet a šlo jí o život. Lékaři v Motole ji okamžitě poslali na operační sál, kde jí poraněné místo zašili. O případu informoval web Lidovky.cz.

Společnost Procter & Gamble, která tampony značky Tampax vyrábí, však odmítá, že by výrobky byly jakkoli závadné. Případ ovšem šokoval české ženy a dívky, které na facebooku a internetových diskuzích volají po tom, aby firma výrobek stáhla.

Související obsah

Jsou však tampony skutečně nebezpečné? Jaký vliv mají na ženský organismus? Na to jste se mohli ptát gynekoložky Blanky Vavřinkové, která byla hostem na chatu TN.cz.

"Během menstruace používám vždy tampony, nevadí to?" ptala se jedna ze čtenářek. "Jistě to nevadí, pokud dodržujete zásady hygieny a často si tampony měníte," odpověděla jí paní doktorka


Rozhovor

Hned několik čtenářek se zajímalo o syndrom toxického šoku. "Syndrom toxického šoku je akutní infekční onemocnění způsobené nejčastěji stafyolokoky, někdy také streptokoky. Pokud žena používá menstruační tampony, zejména vysokoabsorpční, které zůstávají v těle delší dobu, mají bakterie čas a ideální prostředí k pomnožení. Proto by ženy užívající tampony měly pečlivě dodržovat zásady hygieny a tampony si často měnit," vysvětlila gynekoložka.

Související obsah

MUDr. Blanka Vavřinková, CSc. má bohaté zkušenosti z oblasti gynekologie a porodnictví. Působí v Centru pro nemoci prsu, kde provádí komplexní preventivní a léčebnou péči.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Gynekologické příznaky, které je třeba brát vážně
Před tím než půjdete ke gynekologovi
Odhalte špatného gynekologa!

ana, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz