Zpravodajství

Tady byste žít nechtěli! Po kávě, másle a mléce dochází i toaletní papír

Venezuele dochází toaletní papír. Je to už několikátý druh zboží po mléku, másle nebo kávě. Vinu za prázdné obchody na sebe navzájem svalují socialistická vláda a většinou opozičně ladění podnikatelé. Fronty na toaletní papír se staly i jedním z tragikomických symbolů života v komunistickém Československu.

Venezuelané jsou naštvaní. Zboží v obchodech je čím dál méně a teď už není ani toaletní papír. Chybí každému. "Sháním ho už dva týdny. Vojáci v ulicích mi řekli, že ho mají tady, tak čekám ve frontě," stěžuje si paní u obchodu.

Socialistická vláda tvrdí, že soukromníci sabotují zásobování, aby destabilizovali zemi. Obchodníci a výrobci zase viní státní zásahy do ekonomiky a lidé svalují všechno na zkorumpované úředníky. "Je mi 71 a něco takového zažívám poprvé. Jen si představuju, kolik na tom někdo vydělává. A to samé se děje s moukou nebo olejem," přidává se důchodce.

Země, jejíž exprezident Hugo Chávez 14 let budoval socialismus, teď musí dovážet to nejpotřebnější. Vláda má v nejbližších dnech prý zajistí dovoz padesáti milionů rolí.

Pro 26 milionů obyvatel to znamená bídný příděl dvou rolí na hlavu. Zkušenost s nedostatkem toaletního papíru má i bývalé Československo. "Už v 60. letech tady byl nedostatek toaletního papíru. Já si vzpomínám, že na majáles studenti křičeli taková ta posměšná hesla chceš-li být správným Čechem píp utírej si mechem," vzpomíná Filip Vaněk.

Související obsah

Nedostatek ho byl hlavně v roce 1988 po požáru slovenské papírny. Lidé si pomáhali, jak to jen šlo. Státní socialistické plánování nedokázalo zabezpečit dodávky toaletního papíru téměř celý rok.

kos / s přispěním Matěje Svitáka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz