Zpravodajství

Maminka z Milovic čeká paterčata. Stát rodině nepomůže, pomáhají diváci TV Nova

Už příští týden se v Česku narodí historicky první paterčata, která byla počata přirozenou cestou. Čeká je třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic. To, že bude mít tolik dětí, jí lékaři řekli až ve 21. týdnu těhotenství. Nastávající rodiče teď řeší, jak vůbec tolik dětí uživí. Stát jí nepomůže, pomáhají ale diváci TV Nova.

Původně chtěli s přítelem pořídit jen sestřičku pětiletému synovi. Až po pár měsících zjistili, že místo jednoho dítěte nečekají ani dvojčata, ani trojčata, ale rovnou paterčata.
 

"Když jsem se to dozvěděla, tak jsem u toho plakala, takže to bylo na mě moc, nechtěla jsem tomu prostě věřit, jak se tohle to prostě podařilo," říká Alexandra Kiňová, budoucí matka paterčat.
 

V Česku jde o vůbec první porod paterčat, která jejich rodiče počali bez pomoci umělého oplodnění. V České republice vycházejí zhruba dva takové porody na milion těhotenství. Ročně se v Česku narodí zhruba 100 tisíc dětí, takže paterčata se v Česku rodí zhruba každých 20 let.

(/rodina/tricetileta-zena-z-houstonu-porodila-zdrava-patercata.html)]

Paní Alexandra by měla rodit v porodnici v pražském Podolí už příští týden. A lékaři jsou zatím optimističtí. Nečekají žádné komplikace.Raději ale zvolili porodníci císařský řez. Na sále bude dvojnásobek personálu a na děti se už připravuje i pediatrické oddělení.
 

Související obsah


Z ultrazvuku se zatím podařilo identifikovat jednu holčičku a dva chlapečky.Dvě poslední děti budou ale i pro maminku překvapením, jejich pohlaví se lékařům nepodařilo zjistit.
 

Nastávající rodiče už teď uvažují, kde seženou peníze na pět kočárků, pět autosedaček, pět dětských židliček a pět postýlek. Jen základní potřeby je totiž budou stát stovky tisíc. "Moc se na ně těším, hlavní je, aby byla zdravá a abychom měli pro děti dobré zázemí.


Od státu se podpory nedočká
  

Paní Kiňová nemá nárok na žádný mimořádný příspěvek od státu. Kdyby rodila před rokem 2012, měla by nárok na porodné 65 tisíc korun, teď jsou ale pravidla jiná. Porodné žena dostane jen za první dítě, pro Alexandru je toto ale už druhý porod.
 

I rodičovský příspěvek bude dostávat, jako by měla jen jedno dítě. Jediné, na co má ze zákona nárok, je pečovatelka, která by jí měla až do čtyř let věku dětí pomáhat s domácností.


Pomáhají diváci TV Nova


Po včerejší reportáži Televize Nova se ale redakci zpravodajství začali ozývat první lidé, kteří chtějí rodině v její náročné situaci pomoci.
 

Paní Alexandře nabízejí nejrůznější věci, které bude pro pět dětí potřebovat. "Věnujeme jí na základě vaší reportáže takovou základní plenkovou výbavičku pro maminku a pro ty její miminka," říká Lucie Tlamková.
 

Pomoci se rozhodl i Jiří Vácha, který rodině věnuje kočárek. "Vím, co to je mít čtyři děti, tak jsem si říkal, proč jí to nedat. Nám stojí v garáži, tak co s tím," říká.

 

Zatím poslední vícečetný porod zažili tuzemští lékaři před deseti lety, kdy se naposledy narodila čtyřčata. Ta od roku 1950 přišla na svět jedenadvacetkrát.

ČTĚTE TAKÉ:

Plánujete miminko? Za rok vás přijde na 60 tisíc

Podívejte se, kolik lze ušetřit za Sunar! Stačí kojit

Pro dvojče je lepší, když má v děloze sestru

Máte děti? Využijte státních příspěvků!

VELKÝ PŘEHLED: PRO a PROTI jednotlivých druhů antikoncepce
Kdy se nelze spolehnout na antikoncepci
Hormonální antikoncepce není hračka, užívej ji rozumně

vrl/Veronika Velcová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz