Zpravodajství

Muž na "mateřské"? Každý desátý Čech o tom uvažuje

Muž přebalující dítě, zatímco na plotně vaří večeři? Podle výzkumu Ligy otevřených mužů to není zas tak nereálný obraz. Každý desátý muž v Česku ve věku mezi 20 a 55 roky prý uvažuje o rodičovské dovolené.

Pavel Nevřela má dvě děti, Petra (5) a Haničku (11). Na rodičovské byl dva roky se svým synem, mimo jiné proto, aby mohla jeho žena budovat svou kariéru. "Já jsem říkala manželovi, že jestli chce druhé dítě, tak bude doma," řekla Kateřina Nevřelová. A tak šel tatínek na rodičovskou dovolenou.


"Říkal jsem si, že bych to mohl zkusit, abych to porovnal. Ty ženy to mají opravdu těžké, i když to mají dané od přírody. My se to musíme spíš naučit odpozorovat," dodal. Ale zvládá to prý na jedničku. "Taťka se hodně snaží a zvládá to hodně dobře," dodala jeho dcera.


Právě na podporu mužů na rodičovské vznikl nedávno projekt s názvem Táta na plný úvazek, který mužům v poradnách i na webových stránkách nabízí nejen praktické rady, ale třeba i podporu při startu v podnikání.


"Chceme tátům ukázat, že je naprosto normální jít na rodičovskou dovolenou, a stejně tak tlačíme na zaměstnavatel, aby dali otcům možnost jít na tu rodičovskou," řekl manažer projektu Táta na plný úvazek Lukáš Talpa.
Zatímco například ve Skandinávii je na rodičovské dovolené každý čtvrtý muž, u nás o ní uvažuje každý desátý. Doma s dětmi jsou v České republice jen necelá dvě procenta otců. Jako hlavní problém muži přitom vidí finance.
 

Související obsah


Pan Nevřela ale radí: "Rozhodně bych to doporučil. Změní to pohled jak na vaše děti, na manželku i rodinu jako takovou."

ČTĚTE TAKÉ

Táta na mateřské? Je zábavnější, zatímco máma pečlivější

Plánujete miminko? Za rok vás přijde na 60 tisíc


 

tn.cz / TV Nova / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz