Zpravodajství

Kolem Země dnes proletí obrovský asteroid! Hrozí nějaké nebezpečí?

Kolem deváté kolem Země proletí obří asteroid, který má délku 2,7 kilometru. Pokud by se se Zemí srazil, podle vědců by vyhladil veškerý život. Astronomové však uklidňují, že nic nehrozí, protože jeho vzdálenost od Země bude patnáctkrát větší než nás dělí od Měsíce.

Srážka vesmírného tělesa se Zemí, výbuch, obrovské vlny tsunami - zkrátka scénář mnoha katastrofických filmů. Kdyby asteorid, který se k nám blíží, změnil svou dráhu směrem k Zemi, dokázal by ho směle naplnit.
 

"Pravděpodobně by došlo k poškození ozonové vrstvy a na dlouhou dobu by nastala vlastně zima, protože by ten prach rozptýlený v atmosféře zakryl vlastně Slunce," vysvětluje astronom Jan Šifner.
 

Aby ne, jedná se totiž o těleso podobné velikosti, jakou měl meteorit, který způsobil vyhynutí dinosaurů. Těleso, které se k nám blíží ale Zemi bezpečně mine ve vzdálenosti 5,8 milionů kilometrů.
 


"Asteroidy ve vesmíru hrají de facto takový velký kulečník, protože tím, jak se k sobě přibližují a vzdalují, tak vlastně na sebe působí a ty jejich dráhy se modifikují," říká Šifner.
 

Dráhu asteroidu sledují vědci od roku 1998 a prý nám od něj nehrozí žádné nebezpečí.

hmr / Jana Marečková, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz