Zpravodajství

To je drzost! Gang prodával padělané obrazy, kupci často naletěli

To je drzost! Gang prodával padělané obrazy, kupci často naletěli
Zdroj: Policie ČR

Organizovanou skupinu, která prodávala padělky obrazů zemřelých mistrů, zadrželi včera kriminalisté z Královéhradecka. Dvě ženy a muž prodali zájemcům 45 padělaných obrazů za 876 tisíc korun, řekla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Trojici kriminalisté zatkli ráno v Praze. “Sedmatřicetiletou ženu z Ostravska vyšetřovatel ještě tentýž den obvinil ze zločinu podvodu, devětačtyřicetiletou ženu a třiatřicetiletého muže z Brna z účastenství na zločinu podvodu,“ dodala mluvčí.


Podle zjištění detektivů měli od loňského února do letošního dubna po celé republice prodat patnácti prodejcům uměleckých děl padělky a dvaačtyřicetkrát se o to pokusili. Kdyby se jim to povedlo, získali by další milion korun.


„Na začátku stáli muž a žena z Brna, kteří využili tíživé situace ženy z Ostravska a půjčili jí peníze. Ženě bez domova dobrodinci zároveň nabídli, že jí pomohou s péčí o nezletilou dceru. Všichni žili společně v Praze. Žena ale záhy zjistila, že ne každá pomoc je nezištná,“ vysvětlila Ježková.


I když věděla, že jde o padělky, začala podle pokynů dvojice nabízet a prodávat velmi kvalitní napodobeniny obrazů významných českých mistrů 20. století, které od brněnské dvojice přebírala. „Díla byla signovaná jako pravá, podepsána autory, kteří už nežijí,“ pokračovala mluvčí.

 

Zdroj: Policie ČR

U prodejců si vymýšlela, jak jen to šlo. Například vykládala, že jde o dědictví a nutně potřebuje peníze, nebo se vymlouvala, že má v rodině nemocného příbuzného, nebo dluží na nájemném a hrozí jí vyhazov z bytu. „Pokud jí prodejce uvěřil, že je obraz pravý, proběhl prodej tak zvaně na dřevo, tedy za tisíce korun složených v hotovosti. Podle jména mistra se částka pohybovala od několika tisíc až po desítky tisíc korun,“ řekla Ježková.


Díla prodávala za směšně nízké ceny a to mělo kupce varovat. Někteří ale s výhledem na slušný zisk naletěli. „Kromě kopií existujících obrazů nabízela i zcela nová díla, která vydávala za dosud neobjevená a neviděná. Pokud byla ve velké finanční tísni, přistoupila na zaplacení zálohy,“ vysvětlila mluvčí.


Když si kupující nechali obrazy posoudit odborníky a zjistili, že jde o padělky, chtěli samozřejmě peníze vrátit. To ale měli smůlu. Celé trojici podle policistů podvod poměrně dlouho procházel, protože podvedení prodejci často věc neoznamovali z obavy o poškození dobrého jména.


Policisty upozornil až jeden z naštvaných kupců z Královéhradecka, který zjistil, že naletěl podvodníkům. Proto se kriminalisté na trojlístek zaměřili a nakonec je pochytali.


„Devětačtyřicetiletá žena bude vyšetřována ve vězení. Tam ji policisté po zadržení eskortovali, protože je odsouzena pro jinou trestnou činnost a byl na ní vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. Pokud státní zástupce podpoří náš podnět a soudce o něm kladně rozhodne, hlavní aktérka podvodných prodejů, 37letá žena a 33letý muž, budou stíháni vazebně.
Všem obviněným hrozí až 8leté vězení,“ ukončila Ježková.


Další fotografie padělků policisté umístili na svých webových stránkách: http://www.policie.cz/docDetail.aspx?docid=21886995&docType=ART
 

Mediafax/luk
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz