Zpravodajství

První noc Jany Nagyové v cele: Studená sprcha a spánek vedle záchodu!

První noc Jany Nagyové v cele: Studená sprcha a spánek vedle záchodu!
Zdroj: isifa/Lidové noviny/VIKTOR CHLAD

Jana Nagyová s platem údajně 273 tisíc patřila minulý rok mezi nejlépe hodnocené státní zaměstnance. Teď vyměnila luxus za tvrdé postele vazební věznice. Čtěte, jak to u ní na cele vypadá.

Deník Insider minulý rok zveřejnil výplatní pásky Jany Nagyové. Pozoruhodné byly především její březnové odměny.


"Konkrétně ve zmiňovaném březnu inkasovala k základnímu platu 33 590 korun ještě odměnu ve výši 190 tisíc korun. K tomu je třeba připočíst ještě 49 600 na příplatcích. Sečteno podtrženo: za březen poslal Úřad vlády Janě Nagyové na účet 190 tisíc korun. V hrubé mzdě to dělalo 273 tisíc korun," napsal Insider.


Zatímco základní plat tedy nebyl nijak výjimečný, výše odměn byla opravdu zarážející. Finanční injekci si prý vysloužila mimořádným pracovním nasazením a svým přínosem.
 


 

(/rodina/kauza-nagyova-co-vsechno-jsou-milenky-ochotne-udelat-aby-ho-donutili-k-rozvodu.html)]

Odměny už na ministerstvu
 

Nadstandardní prémie ji doprovázely už na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde s Nečasem působila. Když z resortu v roce 2009 odcházela, obdržela na odměnách dokonce 510 tisíc, informoval server Aktuálně.cz. Premiér Nečas tvrdil, že neví, kolik Nagyová bere. „Já jako předseda vlády nemám a ani nemohu mít informace o výši platu a odměn jednotlivých zaměstnanců Úřadu vlády," prohlásil.


Evidentně kolegové a milenci měli mezi sebou velká tajemství. Nečas tvrdí, že dokonce nevěděl, že nechala sledovat jeho manželku vojenskou zpravodajkou. Nagyová je navíc obviněná z podplácení tří někdejších rebelů za ODS. Šéfka kabinetu přiznává, že možná někdy pochybila, ale nebrala to nikdy jako trestnou činnost. Soud je však jiného názoru a poslal ji do vazební věznice.
 

Související obsah

Vzestup a pád


Zatímco kariéra Jany Nagyové střemhlav stoupala, teď tvrdě dopadla. Ze mzdové účetní se v roce 2005 stala vedoucí provozního oddělení Hlavní kanceláře ODS. Poté povýšila na ředitelku odboru kanceláře ministra Petra Nečase na ministerstvu práce a sociálních věcí. Od ledna 2010 do července 2010 pracovala jako poradce ministerstva obrany.


Když se stal Nečas premiérem, přivedl si Nagyovou s sebou jako ředitelku kabinetu. Když ale se v roce 2013 provalila kauza s uplácením a sledováním, ocitla se mocná žena na tvrdé posteli vazební věznice.
 

Související obsah

Čeká ji tortura, tvrdí Rath


"Novodobá tortura, lámání a týrání lidí, estébácké metody," takhle popsal David Rath vazební věznici. Exhejtman teď lobbuje za lepší bydlo. Používá sice příliš dramatických adjektiv, ale v mnohém má pravdu.


Šokující může být už samotná přijímací procedura, která je více než důkladná a prohlídce se nevyhnou ani tělní dutiny. Návštěvy jsou povolené jednou za 14 dnů a při rozhovoru s blízkým člověkem vám dělá společnost ještě policista. Teplou vodu mají vězni k dispozici dvakrát týdně, telefonování je tabu a celý den jste na cele se záchodem.

Den má 48 hodin


Podmínky jsou tedy horší než v samotném vězení a stěžoval si na ně i helsinský soud. Kritizoval, že vězni nemají dostatek pohybu a celý den jenom leží nebo sedí na posteli. Každý vězeň má k dispozici čtyři metry čtvereční, které může vězeňská služba ještě zmenšit. Podle předsedkyně Českého helsinského výboru nemají možnost sportovat nebo jakkoli kreativně trávit čas, informoval iDnes.cz.


Ve srovnání s vazebními podmínkami v ostatních evropských zemí, je to opravdu žalostné. David Rath tak nelení a předkládá návrhy zákona, jak zlepšit situaci. Některé vyslyšeli i jeho kolegové v Poslanecké sněmovně. Změna by se měla týkat například telefonování, které bude zakázáno pouze ve výjimečných případech. Zároveň se prodlouží délky návštěv a odsouzení lékaři by mohli mít možnost pracovat ve vězeňských nemocnicích, kde není dostatek personálu. Cely by se měly rozdělit také na kuřácké a nekuřácké a v plánu jsou i další úpravy. Přesto všechno si bude Jana Nagyová na nové podmínky asi těžko zvykat.

ČTĚTE TAKÉ:

Nagyová, Tluchoř a Fuksa padli z výšin. CO O NICH VÍME?
 

tn.cz / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz