APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

MF DNES: Zeman válcuje českou politiku! A vůdčí roli si užívá...

MF DNES: Zeman válcuje českou politiku! A vůdčí roli si užívá...
Miloš Zeman | Zdroj: Mediafax

Miloš Zeman dnes jmenuje podle všech náznaků svého premiéra úřednické vlády "odborníků". Prezident tak dál válcuje českou politiku a je patrné, že si vůdčí roli ve vládní krizi užívá.

Dnes ve tři hodiny odpoledne patrně odstartuje prezident Miloš Zeman novou éru české politiky. Na Malé Straně se začnou řešit úplně jiné věci než dosud, píše v úterý deník Mladá fronta Dnes.
 

Řešit bude třeba to, jak dlouho může vládnout úřednický kabinet bez důvěry Poslanecké sněmovny. Anebo co všechno může taková vláda dělat a prosazovat.
 

Související obsah


Ústavní právníci se ale podle deníku budou přít, zda může hlava státu ignorovat předem deklarovanou většinu v parlamentu připravenou podpořit vládu Miroslavy Němcové. A politické strany už řeší, kdy a zda vůbec mají být předčasné volby.
 

Pro levicovou opozici je Zemanova opoziční vláda přípustná. Ale jen na přechodnou dobu. Sociální demokraté a komunisté si představují, že Zemanova sestava by zemi dovedla k volbám někdy koncem září.
 

K tomu je však potřeba 120 poslaneckých hlasů, aby se Sněmovna rozpustila, přičemž ČSSD a KSČM jich mají dohromady jen 80. Opozice proto počítá s tím, že ODS i TOP 09 v případě vzniku úřednické vlády budou také prosazovat rychlé předčasné volby a rozpuštění Sněmovny, jak tyto koaliční strany veřejně deklarovaly.
 


Jenže kupodivu tak jednoznačné to není. Pravice se včera voleb a jisté porážky v nich zalekl. ODS teď tvrdí, že ještě neví, jak bude postupovat. A couvat začíná i TOP 09. Její vedení sice od počátku krize tvrdilo, že raději než Zemanův kabinet podpoří rozpuštění Sněmovny, včera však někteří poslanci začali takový postup zpochybňovat.
 

Například Stanislav Polčák si nepřeje, aby se Sněmovna rozpouštěla. Naopak je pro to, aby Zeman jmenoval svou vládu, ta nezískala důvěru a postupovalo se tak, jak určuje ústava. Chce, aby pak Zeman jmenoval nového premiéra, jak mu určuje ústava. Třetí pokus je pak na šéfce Sněmovny.
 


Jenže neexistují žádné konkrétní lhůty. Pokud prezidentem poprvé jmenovaná vláda nezíská důvěru, ústava neříká, za jak dlouho má být další pokus.
 

Kritici prezidenta se tak obávají, že by svou vládu mohl Zeman nechat vládnout v demisi třeba a ž do řádných voleb. Ústavní právníci nicméně varují, že takové rozhodnutí by bylo v rozporu s ústavou a Miloš Zeman by v takovém případě mohl čelit i ústavní žalobě.

tn.cz / zdg

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz