Zpravodajství

Egyptem otřásají nepokoje. Hrozí českým turistům nebezpečí?

Jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací mezi českými turisty je Egypt. Pokud si ale na dovolené chcete hlavně odpočinout, měli byste vědět, že Egyptem stále otřásají masové nepokoje. V ulicích se střetli odpůrci i stoupenci islamistického prezidenta Mursího, který právě slaví rok v čele země.

Násilí si od včerejška vyžádalo nejméně tři oběti, mezi kterými je i mladý Američan. Spojené státy varují své občany, aby do Egypta nejezdili a stahují část personálu ambasády.

Současný Egypt, který, jak se někteří obávají, balancuje na prahu občanské války. Národ je rozdělený. Jedni jsou pro prezidenta Mursího. Druzí požadují jeho demisi a konec strany Muslimské bratrstvo, která ho do úřadu dosadila.

Největší střety se odehrály v pátek, v Alexandrii, kde zahynuli dva lidé a přes osmdesát bylo zraněno.Obětí se stal i jednadvacetiletý Američan, kterého dav napadl, protože demonstraci fotografoval. Spojené státy varují své občany: pokud můžete, vyhněte se Egyptu.

České ministerstvo zahraničních věcí situaci monitoruje a vyzývá k obezřetnosti. "Bezpečnostní situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v současném období dobrá, je však třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním," uvádí.

Největší protesty se očekávají zítra - na roční výročí prezidenta Mursího ve funkci.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz