Zpravodajství

Odhalte tajemství čistoty festivalu Rock for People

V prvním prázdninovém týdnu proběhl v Hradci Králové další ročník obřího festivalu Rock for People. Ten se již několik let řadí mezi ty letní akce, které dbají na čistotu, třídění a druhotné využití odpadů. Za čistým areálem stojí spousta práce, která zůstává běžnému návštěvníkovi ukrytá. Jak to tedy probíhá v zákulisí Rock for People?

Rock for People byl počtvrté čistým festivalem

Pokud jste se letos toulali po areálu královéhradeckého festivalu, museli jste mít zase o něco příjemnější pocit. Všude na zemi bylo čisto, cesty byly lemovány barevnými koši na třídění plastů, papíru a plechovek. Vlastně jste to všechno vnímali už jen tak podprahově, protože čistota a třídění odpadů již neodmyslitelně patří k tomuto českému festivalu. Jde přece především o to si bez nepořádku a zábran užít skvělé show v podání Queens of the Stone Age, Thirty Seconds To Mars, Foals, Parov Stelar Band, ale i Karla Gotta nebo již evropsky kvalitních Kryštofů.
 

Cesta k čistotě na českých festivalech trvala přesně šest let. Se vším přišel projekt Čistý festival, který uvedla autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Právě ta má v Česku na starosti systém, který zajišťuje třídění a recyklaci odpadů a obalů. Od prvopočátků se projekt změnil k nepoznání. Dnes již není jen o třídění odpadů, ale také o zábavě. Své show předvádějí v areálech českých festivalů bubeníci na barevné kontejnery, na stánku Čistý festival mohou návštěvníci besedovat o třídění s českými muzikanty, úsměvy a podpisy ochotně rozdává moderátor a patron třídění odpadů Pavel Cejnar.

 
SOUTĚŽ: Vydejte se zdarma na Sázavafest a festival Okoř
 
Díky projektu Čistý festival můžete celé léto soutěžit o vstupenky na letní openairy! Například ode dneška až do 28. července probíhá na stránkách www.cistyfestival.cz soutěž o 8 vstupenek na festivaly Sázavafest a Okoř. Celkem můžete během léta vyhrát téměř 300 vstupenek na čisté festivaly a 12 smartphonů.
 


Festivalová třídící linka představuje evropský unikát

Celý systém, který vede k čistotě festivalů, je poměrně náročný na realizaci. Na Rock for People vše začíná stavěním desítek barevných košů na třídění odpadů a rozdáváním tisíců pytlů na odpady návštěvníkům ve festivalových kempech. Toto představuje rozsáhlou investici, kterou podporuje právě projekt Čistý festival. Pytle a barevné koše se plní tříděným odpadem a jsou sváženy několika čtyřkolkami s přívěsem na třídící linku. Člen týmu Rock for People Jiří Hlinka k tomu dodává: „Je třeba poděkovat našim návštěvníkům, kteří patří v Česku k těm nejvychovanějším. Bez nich a jejich aktivního zapojení do třídění odpadů by náš systém nebyl realizovatelný.“

Samotná třídící linka představuje evropský unikát. Během festivalu se na ní vystřídá zhruba 250 zaměstnanců, z toho 80 dobrovolníků, kteří zde pracují pouze za vstupenku na festival. Na třídící lince se shromažďují pytle návštěvníků kempů, které jsou zde vysypány a roztříděny na plasty, sklo, papír a plech. Obdobně se zde dotřiďuje také odpad z barevných košů z festivalového areálu. Vytříděné odpady jsou pak rozděleny do speciálních kontejnerů, které putují přímo k druhotnému zpracování, tedy recyklaci. Odvoz odpadů k druhotnému využití je dalším bodem systému, který významně podporuje projekt Čistý festival.


Po plastech z českých festivalů se můžete projít ve městech

Díky osvětě a systému vratným kelímků klesl celkový objem vyprodukovaného odpadu na zhruba polovinu z loňského množství. 19,27 tun tvořily plasty (11,86), papír (3,84), sklo (2,73) a kovy (0,84), 13,44 tun pak představoval směsný odpad. Vytříděné plasty, papír, sklo a plech z Rock for People byly převezeny ke zpracovatelům, kteří umí odpad přeměnit v užitečné výrobky. Například v Lázních Bohdaneč nedaleko Hradce Králové se směsné plasty používají k výrobě dlaždic do měst nebo desek do stájí. Během několika desítek minut se zde z festivalových plastů stávají věci praktické potřeby. Vytříděný papír je recyklován především na nové papírové obaly, sklo se používá jako příměs do stavebních materiálů nebo se z něj vyrábí nové potravinářské sklo.

Lukáš Grolmus, ředitel komunikace společnosti EKO-KOM, doplňuje: „Jsem velmi rád, že se českým festivalům povedlo během několika málo let přejít na vlnu čistoty a recyklace. Je to hlavně zásluha návštěvníků letních akcí, kteří pochopili, že třídění odpadů opravdu má smysl. Takový jeden návštěvník Rock for People během jediného festivalového dne v průměru vytřídí přes čtvrt kila odpadu, který je dále využit. Těší mě, že se ke třídění odpadů každoročně připojuje více lidí nejen na festivalech, ale v celé ČR.“

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz