Zpravodajství

Nejdéle fungující přídělový systém slaví půlstoleté výročí!

Nejdéle fungující přídělový systém na světě slaví půlstoleté výročí. Komunistický režim na Kubě prodává plných pět desítek let svým občanům omezené měsíční příděly základních potravin. 88 procent jejich ceny dotuje a vládu to ročně přijde v přepočtu na 20 miliard korun.

Příděly jsou jen krátkodobé řešení amerického embarga, hlásal před padesáti lety Fidel Castro. Na Kubě zřejmě slovo krátkodobé ale znamená něco jiného než ve zbytku světa. Přídělový systém totiž funguje dodnes. 12 vajec, 2,5 kila rýže nebo 7 kilo brambor - to jsou měsíční dávky na osobu. Maso nebývá pravidelně a když přijde, hned se vytvoří fronta. "Je čas se toho konečně zbavit a zavést normální ceny," říká Pedro Ruíz, obyvatel Havany.
 

Nárok na dotované potraviny mají všichni. Jak důchodci, kteří by asi bez státní pomoci umřeli hlady, tak i bohatá stranická elita. Mají ho i příbuzní emigrantů, kteří dostávají z normálního světa za hranicemi dolary. Vláda chce proto systém zrušit a zavést běžnou sociální podporu chudých. "Když bylo všeho dost a bylo to levné, tak to nezrušili. Jak by to mohli zrušit teď, když už není skoro nic?" ptá se Hilda Fajadrová, důchodkyně z Havany.
 

Všechno zboží je dostupné také v paralelních obchodech, ovšem pouze za speciální měnu podobnou bonům fungujícím v komunistickém Československu. Kvete také černý trh.
 

Místo rovnostářské utopie, kterou Kubáncům sliboval Fidel Castro, tak země trpí chudobou a obrovskými sociálními rozdíly. Návštěva Havany se starými americkými auty a oprýskanými koloniálními paláci připomíná cestu do minulosti.

hmr / Matěj Sviták, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz