Zpravodajství

Suchý zip je tu s námi už 65 let! Víte, co ještě používáme více než 60 let?

Suchý zip je tu s námi už 65 let! Víte, co ještě používáme více než 60 let?
2014-05-30_ULICE-188_CYKLUS-B024785

Suchý zip letos slaví 65 let. Praktický výrobek vynalezl švýcarský inženýr, jak už to tak bývá, víceméně náhodou při venčení psa. Přečtěte si, jak se geniální nápad zrodil. Suchý zip ale není jediným vynálezem, který se zrodil v 50. letech minulého století.

Věděli jste, že mikrovlnné trouby se v domácnostech začaly hojně objevovat už od roku 1955? Nebo že od roku 1959 se začaly do aut montovat tříbodové bezpečnostní pásy? Pokud ne, podívejte se na přehled, co dala světu 50. léta 20. století.
 

Suchý zip
 

Zdroj: Thinkstockphotos

 

Tento praktický výrobek vynalezl švýcarský inženýr Georges de Mestral už v roce 1948, v letošním roce tak slaví 65 let. Na nápad přišel při procházce v Alpách. Na jeho šaty i srst jeho psa se lepily semena lopuchu a napadlo ho, že by se to dalo využít. Vznikla tedy tkanina, která se skládá z hustých shluků malých smyček a část s rozpůlenými smyčkami.
Suchý zipnechal de Mestral patentovat v roce 1955 a pojmenoval ho "Velcro", což je spojení dvou slov z francouzštiny - velours (samet) a crochet (háček).
 

Mikrovlnná trouba
 

Zdroj: isifa.com

 

Mikrovlnka je v dnešní době běžnou součástí řady domácností, ale její historie začala už v roce 1924 v tehdejším Československu, tehdy popsal princip oscilace magnetornu profesor Augustin Žáček. Využití zahřívání potravin pomocí tohoto principu pak objevil v roce 1946 Percy Spencer. První komerční mikrovlnka byla vyrobena v roce 1947. Jenže ta vážila 400 kilogramů, byla vysoká téměř dva metry a stála 3000 dolarů. První mikrovlnné trouby pro domácnosti, už podobné těm dnešním, se ale začaly objevovat až v roce 1955.
 

Barevná televize
 

Zdroj: isifa.com

 

První mechanická barevná televize byla veřejnosti předvedena už 3. července 1928 skotským inženýrem Johnem Logiem Bairdem, ale mnozí považují za rok, kdy vznikla barevná televize až rok 1953, kdy byla barevná televize vyrobena v USA. Zajímavostí je, že druhou zemí, která pravidelně vysílala barevně byla Kuba a až třetí Japonsko.
 

V roce 1953 začala vysílat i tehdejší Československá televize, barevné vysílání ale spustila až o dvacet let později.
 

Bublinková fólie
 

Zdroj: Thinkstockphotos

 

Šikovný pomocník při přepravě křehkých věcí - bublinková fólie - ta už tu s námi je 56 let. Tuto fólii stvořil v roce 1957 americký inženýr Alfred Fielding a Švéd Marc Chavannes. Po dvou letech Fieldinga napadlo, že by se fólie dala využít i jako ochranný obalový materiál. V roce 1960 tak se svým partnerem Chavannesem založili společnost Sealed Air a bublinkovou fólii patentovali.
 

Tříbodový bezpečnostní pás
 

Zdroj: Thinkstockphotos

 

Bezpečnostní pás v autě dnes každý považuje za samozřejmost, poprvé se v autech objevil v roce 1959. Ve standardní výbavě je měla švédská Volva. Nejprve se pásy objevovaly jen na skandinávském trhu, posléze v USA a následně se rozšířily po celém světě. Tříbodový bezpečnostní pás vynalezl Nils Bohlin a neměcký patentový registr zařadil jeho bezpečnostní prvek mezi osm s největším významem pro lidstvo v 20. století.
 

Kuličkový deodorant
 

Zdroj: isifa.com

 

Deodoranty, které odstraňují zápach v podpaždí existují už od 9. století, kdy je začal používat arabský umělec Ziryab (celým jménem Abu I-Hassan Ali Ibn Nafi). Komerčně se ale začaly vyrábět až od roku 1888. Kuličkový deodorant je pak vyráběn od roku 1952.
 

Platební karty
 

Zdroj: Mediafax

 

První mezinárodně platná uvěrová karta na světě Air Travel Card byla v oběhu od roku 1947. Příjímalo jich 83 členů Mezinárodní asociace leteckých dopravců. Důležitějším datem je ovšem rok 1950, kdy Diners Club začla nabízet první univerzální kartu. Ta umožnila platbu v obchodech, restauracích a hotelech po celých Spojených státech. V Československu se platební karty začaly přijímat v roce 1965, ale první platba proběhla až o tři roky později.

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz