Zpravodajství

K čemu slouží jednotlivé barvy léků? Prý pomáhají léčit

K čemu slouží jednotlivé barvy léků? Prý pomáhají léčit
Zdroj: isifa.com

Barevnost a odlišný tvar léků mají svůj praktický význam. Dobře se tak rozlišují. Výzkum farmaceutů se ale zaměřuje i na to, aby vhodná barva podporovala účinky léku. Víte, s čím se jednotlivé barvy léků pojí?

Barvení se používá při výrobě většiny léků. A to dokonce i těch bílých. A je to mimořádně důležité, protože se tak předchází záměně léků. Podobně fungují i odlišné tvary. Podporují to i lékaři. "Osobně preferuji barevně i tvarově výrazné pilulky, protože snižují pravděpodobnost, že pacienti omylem polknou jinou pilulku, než mají,“ vysvětlila Eva Pluhařová, lékařka z Brandýsa nad Labem.
 

Související obsah

To by ale nemusel být jediný účel barev. Léčbě může pomáhat i vhodná volba barvy léku, která psychologicky odpovídá zamýšleným účinkům. Podle některých výzkumů existuje vztah mezi barevností léků, která ovlivňuje centrální nervový systém, a indikacemi, pro které se používají. Například modrá a zelená barva jsou spojovány s uklidňujícími účinky a jsou využívány převážně u uklidňujících léků – sedativ a hypnotik, zatímco například červená či žlutá mají povzbuzující účinky a jsou to spíše barvy stimulujících léků a antidepresiv.
 

Barvy a lidská psychika

Jedenáct základních barev dokáže pozitivně působit na naši psychiku. Co jaká barva symbolizuje a jak nám může pomoci?
 

Modrá - barva intelektu: inteligence, efektivita a důvěra, vyrovnanost, klid, ovlivňuje nás spíše psychicky.
 

Zelená - barva rovnováhy: harmonie, rovnováha, osvěžení, odpočinek, klid.
 

Červená - barva fyzična: povzbuzuje, stimuluje a zvyšuje tepovou frekvenci, dodává sílu a energii.
 

Žlutá - citový stimul: optimismus a důvěra, vlídnost, tvořivost, zvedá náladu a sebeúctu.
 

Fialová - barva duchovna: duchovní vědomí, pravda, kvalita, stimuluje povědomí na vyšší úroveň myšlení, podporuje hluboké zamyšlení.
 

Růžová - odstín červené, který jako jediný má svůj vlastní název: přináší fyzický klid a utišení, bývá spojována s láskou, ženskostí, teplem a přežitím druhu.
 

Oranžová - kombinace oranžové a žluté: fyzické pohodlí, potrava, vřelost, bezpečí, zábava.
 

Šedá - psychologicky neutrální, barva nemá žádné přímé psychologické vlastnosti, naopak má potlačující účinek na ostatní barvy použité s ní.
 

Černá - sofistikovanost, ochrana, emocionální bezpečí, účinnost, je složená úplně ze všech absorbovaných barev, a proto má značné psychologické důsledky – vytváří ochranné bariéry, neboť pohlcuje veškerou přicházející energii směrem k vám.
 

Bílá - hygiena, sterilita, jasnost, čistota, jednoduchost, tak jako černá zcela pohlcuje, tak bílá plně odráží.
 

Hnědá - vážnost, vřelost, přirozenost, zemitost, podpora, spolehlivost. Je obvykle složena z červené a žluté, s velkým procentem černé, má proto stejnou vážnost jako černá, je ovšem vřelejší a mírnější.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz