Zpravodajství

Úředníkům v EU "nechutnají" mentolové cigarety... Chtějí je zakázat!

Úředníkům v EU "nechutnají" mentolové cigarety... Chtějí je zakázat!
Zdroj: isifa.com

Cigarety s mentolovou příchutí jsou podle amerických analýz škodlivější než ty ostatní. Pro jejich zákaz se už vyslovil i Evropský parlament. Cigarety s mentolovou příchutí jsou přitom jedním z mála tabákových produktů, jejichž produkce roste.

S oznámením o míře škodlivosti "mentolek" přišel americký Úřad pro potraviny a léky (FDA), avšak zatím je nezakázal. Bude o tom ale dle stanice BBC dále jednat. Co do toxicity má prý mentolové kuřivo stejný účinek jako jiné cigarety. Háček je však jinde.


Začínají-li však lidé s kouřením, sahají prý právě po mentolových cigaretách a velmi nesnadno jim pak odvykají. Cigarety s mentolovou příchutí jsou chladivé a mají také větší zklidňující účinky, takže jsou pro kuřáky lákavější než obyčejné cigarety.
 

Související obsah


FDA vyzval zdravotní odborníky, veřejnost a také zástupce tabákového průmyslu, aby dodali své poznatky na toto téma k další diskusi. Výrobci cigaret trvají na tom, že výrobky s mentolovou příchutí by neměly podléhat jiným pravidlům než normální cigarety.


Americké zdravotnické kruhy a také někteří z bývalých ministrů zdravotnictví FDA kritizovali za nečinnost v kauze mentolových cigaret, protože o jejich zákazu se uvažovalo už v roce 2011.
 


"Poškozuje to zdraví hlavně mladých lidí a Afroameričanů," uvádí se v jednom z prohlášení. Podle studie ministerstva zdravotnictví mentolové cigarety kouří jenom čtvrtina kuřáků z bělošské populace USA, avšak 70 procent z černošské.


V EU roste tlak na zpřísnění regulace prodeje tabákových výrobků v podobě výraznějšího varování o škodlivosti na krabičkách cigaret. Europoslanci v červenci doporučili zákaz prodeje cigaret s příchutí mentolu nebo vanilky.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak reagují Češi na politické změny? Více kouří

tn.cz / zdg
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz