Zpravodajství

KDE KOUPIT OJETÝ VŮZ? Nejdůležitější rady, aby vás někdo neoloupil

KDE KOUPIT OJETÝ VŮZ? Nejdůležitější rady, aby vás někdo neoloupil
Zdroj: Auto ESA

Říkáte si, co je to za otázku? Přeci v autobazaru, nebo na inzerát, případně dovézt ze zahraničí. Je rok 2013 a možností, kde ojetý vůz pořídit je spousta. Jenže v tom je právě ten pověstný zakopaný pes. Každá z možností má totiž své „pro“ a „proti“. Jak tedy vybrat tu správnou variantu a mít jistotu dobré a bezpečné koupě?

V různých diskuzích na internetu se to hemží zaručenými radami, který bazar ano, který ne, z jaké země ano, z jaké ne, případně zda koupit od kamaráda a příbuzných nebo nikoliv.

Ať si ale koupíte ojeté auto kdekoliv a z jakéhokoliv zdroje, 100% jistotu nebudete mít nikdy. Ne snad proto, že by prodávající byl vždy lump a podvodník, ale prostě proto, že použitá věc je vždy použitá věc a riziko závady u ní nelze nikdy vyloučit.

V první řadě je proto potřeba přijmout fakt, že koupí ojetého vozu kupujete použitou věc, která po nějakou dobu sloužila svému účelu. Případná rizika je ale možné eliminovat téměř na nulu. Jak? Výběrem toho nejméně rizikového způsobu koupě ojetého vozu.

1. Nákup vozu na inzerát

Nejrizikovější způsob pořízení ojetého vozu. Proč? V inzerátech se často objevují vozy, které mají nějakou technickou nebo právní vadu a velké autobazary je odmítly vykoupit. Majitel takového vozu se pak snaží uspět u malých autobazarů, které nejsou schopny vůz zkontrolovat, nebo ještě častěji – nabídne vůz prostřednictvím inzerce v tisku nebo na internetu. Spoléhá na to, že zájemce o vůz nebude mít šanci vozidlo na ulici řádně prohlédnout, případně na fakt, že není v dané problematice odborníkem a nepozná, že vůz byl například havarován, případně jinak poškozen.

Dalším problémem může být nedokonalost kupní/prodejní smlouvy a následné problémy s případnou reklamací. Vzhledem k tomu, že koupě vozu je většinou velmi zásadním zásahem do rodinných financí, nelze, kvůli vysoké míře rizika, nákup vozu prostřednictvím inzerátu doporučit.

Zdroj: Mediafax

2. Koupě vozu v zahraničí

Byly doby, kdy se skutečně vyplatilo zajet pro vysněný vůz za hranice. Nejčastěji se jezdilo do Německa, Holandska nebo Belgie. Jenže, kdeže loňské sněhy jsou. S tím, jak se rozšířila v České republice nabídka kvalitních ojetých vozidel, nemá ve většině případů velký význam do zahraničí pro ojetý vůz vůbec vyrážet. Ceny jsou podobné, dokonce podle některých srovnání jsou ojetiny v Čechách mnohdy levnější. Sháníte-li však model, který není úplně běžný, specifickou verzi, nebo třeba veterána, není od věci zahraniční nabídku zkontrolovat.

Pozor však na některá úskalí dovozu ojetého vozu ze zahraničí. Tím prvním může být jazyková bariéra. Je dobré perfektně porozumět nejen popisu vozu a legislativním náležitostem například při odhlašování vozu a zařizování pojištění odpovědnosti, ale především smlouvě. Nejste-li velmi dobře jazykově vybaveni, budete pravděpodobně potřebovat tlumočníka, což jsou náklady navíc.

Dalším nákladem navíc je nutnost cestovat. Nepředpokládejte, že váš vysněný vůz najdete u prvního prodejce v Drážďanech. Pravděpodobně najedete stovky kilometrů, než nějaký vůz vyberete.

Pozor si také dejte na cenu. Mnohdy bývá uvedena bez DPH, nicméně DPH platit budete a to v zemi nákupu (u ojetého auta). V Čechách pak budete muset nechat zkontrolovat emise, absolvovat prohlídku na STK a vozidlo přihlásit.

Zdroj: Mediafax

3. Koupě vozu v autobazaru

V současné době asi nejběžnější způsob pořízení ojetého vozu. Ale pozor. Česká legislativa zatím na problematiku obchodu s ojetými vozy příliš nepamatuje, takže mezi jednotlivými autobazary jsou propastné rozdíly. Zatímco u některých autobazarů se může riziko koupě vyrovnat riziku nákupu vozu na ulici, jiní obchodníci s ojetými vozy nabízí servis srovnatelný s prodejem nových vozů prémiových značek a to včetně velkého množství záruk a garancí.

Na co tedy dát při nákupu v autobazaru největší pozor? Zjistěte si, zda autobazar vozy skutečně vlastní, či zda je má je v tzv. „komisi“. V takovém případě totiž prodej pouze zprostředkovává a za vozidla v podstatě neručí. Případný spor je potom nutné řešit s původním majitelem vozu, což může být často problém. Například při nákupu vozidla v Praze, kdy je původní majitel třeba z Ostravy.

Dále je dobré vědět, zda autobazar disponuje dostatečným technickým zázemím, aby byl při přijímání vozu do prodeje schopen odhalit případné technické závady, opravy po havárii, nebo třeba stočený tachometr.

Samozřejmostí by mělo být prověření vozu v registrech Policie ČR, zda není odcizené, a také v registrech leasingových společností a exekutorských úřadů. Tyto služby stojí autobazar nemalé prostředky, a proto je nabízejí jen velcí hráči na trhu. Ti vám také, na rozdíl od menších autobazarů, nabídnout velké portfolio doplňkových služeb. Ať už jde o pojištění nebo třeba nabídku finančních produktů. Ale hlavně – velké autobazary všechny prodávané vozy vlastní a případné řešení je reklamace tak mnohem snadnější a rychlejší.

Ať už ale budete kupovat ojetý vůz kdekoliv, vždy dejte na zdravý úsudek a nikoliv na příval emocí u „krásně červeného auta“. Uvědomte si, že za vůz platíte desítky, resp. stovky tisíc korun, které jste jistě nesnadno našetřili.

Vůz by vám tedy měl v budoucnu přinášet jen radost a užitek, nikoliv starosti způsobené právě nevhodným výběrem způsobu jeho koupě. Úplně nejlépe uděláte, když budete vybírat z autobazarů, které mají certifikaci TUV NORD. Není jich zatím mnoho, protože jde skutečně o náročné prověřování a málokterý autobazar certifikaci dostane. Ale ten, který ji má nabízí skutečně služby srovnatelné s prodejnami nových vozů, a to včetně záruk a garancí.

ČTĚTE TAKÉ

Jaká BARVA AUTA "frčí" mezi Čechy? Tipněte si!
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz