Zpravodajství

Kdo je tajemná Mona Lisa? Vědci objevili pozůstatky!

Kdo je tajemná Mona Lisa? Vědci objevili pozůstatky!
Zdroj: tvnoviny.sk

Lisa Gherardini Del Giocondo alias Mona Lisa. Vědci věří, že objevili pozůstatky ženy, jejíž portrét se stal nejslavnějším na světě.

Tajemný úsměv, tajemná žena. Usmívá se? A kdo vůbec byla Mona Lisa, kterou zvěčnil Leonardo da Vinci? Tyto otázky trápily historiky a milovníky umění dlouhou dobu. Teď na ně možná vědci našli odpověď. Tvrdí, že našli její kostru.


Pokud mají pravdu, Mona Lisa se jmenovala Lisa Gherardini Del Giocondo a byla ženou obchodníka, který žil naproti Leonardova domu. Francesco Del Giocondo si objednal její portrét, aby oslavil její těhotenství nebo koupi domu.


Minulý rok bylo v klášteře sv. Uršuly ve Florencii objeveno několik koster, z nichž jedna by mohla patřit Moně Lise. Lisa Gherardini se po smrti svého muže stala jeptiškou a v roce 1542 ve věku 63 let zemřela v tomto klášteře.


"Právě teď provádíme uhlíkové zkoušky na třech z osmi koster nalezených v klášteře sv. Uršuly, které by mohly patřit Lise Gherardini. Uhlíkové testy ukážou, která kostra pochází z roku 1500. Výsledky nám řeknou, na které kostře máme provést testy DNA," řekl Daily Mailu vedoucí národního výboru v Itálii pro kulturní dědictví Silvano Vinceti.
 

Související obsah


Vědci teď ještě otevřeli rodinnou hrobku v bazilice Santissima Annunziata ve Florencii, ve které je pochován její muž a synové. Jejich ostatky pomohou při identifikaci kostry z kláštera.


Pokud vědci uspějí, Vinceti chce porovnat Leonardův obraz a ostatky a pokusit se o rekonstrukci obličeje. Tajemství, které zahalovalo da Vinciho obraz, navždy zmizí.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Svět se křižuje. Ježíš prý hulil a lemtal pivo!

Útěk z tábora 14: Z téhle knihy vás bude mrazit!

Doutníky, chlast a slanina. To jsou neuvěřitelné recepty na dlouhověkost

tn.cz / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz