Zpravodajství

VOLEBNÍ SUPERSOUBOJE: Kdo se utká v předčasných volbách ve vašem kraji?

VOLEBNÍ SUPERSOUBOJE: Kdo se utká v předčasných volbách ve vašem kraji?
Zdroj: Mediafax

Pokud prezident Miloš Zeman dodrží svůj slib, už 25. a 26. října bychom měli zamířit k předčasným volbám. Ač většina stran ještě své kandidátky definitivně neschválila, už nyní je jasné, že v některých krajích se utká o přízeň voličů hned několik velmi známých tváří.

Řada lidí se na volby těší, někteří je naopak berou spíše jako povinnost. Každopádně budou mít lidé tento říjen po více než třech letech opět možnost vystavit politikům účet za jejich dosavadní práci a případně pověřit zastupováním svých názorů nové tváře.

V některých krajích to naopak vypadá, že alespoň co se lídrů týče, budou muset lidé volit mezi ostřílenými matadory, jejichž je děsí či obšťastňují nejen z televizních obrazovek i reklamních ploch pěknou řádku let. Schyluje se totiž hned k několika "supersoubojům".

1. Střední Čechy

Lidé ze Středočeského kraje budou zřejmě mít opravdu z čeho vybírat. O jejich přízeň tam totiž budou bojovat opravdové "hvězdy politického nebe". Právě na úspěch v tomto koutu republiky si totiž brousí zuby bývalý ministr financí a druhý muž TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zdroj: Mediafax

Nebude to mít ale zrovna lehké. Utkat se totiž bude muset s velkou pravděpodobností s úřadujícím předsedou ODS Martinem Kubou, lídrem ambiciózního hnuté ANO 2011 a miliardářem Andrejem Babišem, končícím místopředsedou Poslanecké sněmovny a stínovým ministrem obrany za ČSSD Janem Hamáčkem či stínovým ministrem spravedlnosti za KSČM Stanislavem Grospičem.

2. Praha

Další "supersouboj" se pak odehraje v tradičně pravicové Praze. ODS v hlavním městě totiž s velkou pravděpodobností nasadí své volební eso v podobě končící předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. Nebude to mít ale snadné. Čelit totiž bude muset populárnímu lídrovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi.

Zdroj: Mediafax

"Těžkou váhu" však do tohoto souboje nasadí i ČSSD. Její kandidátku jako nestraník totiž povede končící šéf českých odborů Jaroslav Zavadil. Prosadit se ale bude chtít i LEV 21, za kterou už potvrdil kandidaturu její předseda a expremiér Jiří Paroubek. Za komunisty pak do boje zasáhne známá poslankyně Marta Semelová a za KDU-ČSL Daniel Herman.

3. Moravskoslezský kraj

Silné osobnosti se také utkají v Moravskoslezském kraji. Zde však platí téměř naprostý opak toho, co v Praze. Úspěch by to podle předpokladů měly slavit spíše levicové strany. A soudě podle jmen kandidátů si toho jsou vědomy. ČSSD totiž nasadí svého místopředsedu a jednu ze svých předních tváří Lubomíra Zaorálka.

Zdroj: Mediafax

Ten se ale bude muset utkat s ministrem vnitra Rusnokovy vlády Martinem Pecinou, který kývnul na nabídku SPOZ. O voličskou přízeň se zde rovněž bude ucházet jeden z nejviditelnějších poslanců KSČM Miroslav Opálka. Z pravicové části voličského spektra je pak velmi pravděpodobná kandidatura exministra dopravy za ODS Zbyňka Stanjury.

4. Královéhradecký kraj

Zajímavá jména na kandidátkách budou mít i lidé na Královéhradecku. Za TOP 09 se tam totiž bude snažit prosadit exministr zdravotnictví Leoš Heger. SPOZ však také v tomto kraji voličům nabídne zpěváka Daniela Hůlku a za KDU-ČSL tam povede kandidátku předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Sociální demokraté pak nasadí do boje Hanu Orgoníkovou a KSČM Pavla Hojdu.

5. Jihomoravský kraj

Zajímavý souboj slibuje také jih Moravy. A to nejen mezi zástupci jednotlivých stran, ale také uvnitř jejich kandidátek. Za Sociální demokracii tam totiž předstoupí před voliče předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, kterému bude sekundovat druhý muž strany Michal Hašek. Právě o těchto dvou mužích se mluví jako o lídrech dvou frakcí uvnitř sociální demokracie, Hašek má totiž výrazně blíže k prezidentovi Miloši Zemanovi.

Související obsah

Proti sobě přitom budou sociální demokraté mít jednoho z populárnějších ministrů Nečasovy vlády Petra Fialu, který vedl rezort školství a který půjde do voleb na kandidátce ODS. Za TOP 09 pak zasáhne do volebního boje brněnský lékař Rom Kostřica, komunisté nasadí Vojtěcha Adama a za lidovce bude zřejmě kandidovat Jiří Mihola.

Jak to bude v dalších krajích?

Jelikož ještě nejsou známy kandidátky všech politických stran, je možné, že se objeví zajímavé souboji i v dalších krajích. Například na Zlínsku by mohl kartami zamíchat hradní kancléř a expředseda zemanovců Vratislav Mynář. Pokud se rozhodne kandidovat, ustká se například ze sociálním demokratem Antonínem Seďou. K Zlínsku má také blízko Tomio Okamura, který chce uspět se svým Úsvitem přímé demokracie. Jestli tento kraj zvolí, však zatím neoznámil. Na Plzeňsku by zase mohl být zajímavý souboj mezi tamním hejtmanem Milanem Chovancem a nejpopulárnější tváří ODS Jiřím Pospíšilem.

Související obsah

Na jihu Čech pak zase nastoupí předseda KSČM Vojtěch Filip. Jeho soupeři z pravicových stran však dosud nejsou ohlášeni, spekuluje se ale, že by štěstí mohl v tomto koutu republiky zkusit bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Jisté je, že se Filip utká s dalším hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD).
 

tn.cz / mrk
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz