Zpravodajství

Odhalí detektor lži, kdo otrávil Moniku a Klárku? Dá se mu věřit?

Odhalí detektor lži, kdo otrávil Moniku a Klárku? Dá se mu věřit?
Zdroj: Archiv Petra Kramného

Petr Kramný, který i nadále zůstává v Egyptě, chce jít na detektor lži. Jak však takový detektor funguje, je stoprocentní a co všechno odhalí?

Jak polygraf, což je oficiální název pro detektor lži, funguje, o tom máme nejrůznější představy z filmů a seriálů. Skutečnost je však poněkud komplikovanější a zařízení pro detekci jednoznačné odpovědi nedává. Stoprocentně účinná detekce lži prostě neexistuje. Hranice účinnosti je však vysoká.

Jak funguje?

Detektor lži je složité zařízení, nedetekuje však lež, ale změny organismu, které na lež mohou poukazovat. Odhalí se analýzou hlasu či sledováním pohybu očí a průměru zorniček.

Detektor měří krevní tlak, pulz, průběh dýchání a odpor kůže. Při analyzování lží tedy vychází z toho, že pokud vyslýchaný lže, vytváří stresovou reakci a ta se projeví změnami v organismu - dýcháním, pulzu nebo pocení.

Související obsah

Velký podíl na neurčitosti odpovědí má ale ve většině případech nervozita. Výsledky detektoru proto není možné jednoznačně vyložit. Pokud se tedy vyšetřovatel zeptá, zda je vyslýchaný vrah a detektor neuvěří a zaznamená nervozitu, není možné vyslýchaného za vraha s jistotou označit.
 

ČTĚTE TAKÉ:

V jaké zemi hrozí Čechům nejčastěji smrt?

Nové informace v případu smrti lady Di: Zabil ji voják?!

Smrt Jozefa Bednárika zasáhla české hvězdy. Jak na něj vzpomínají?

ana, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz