Zapeklitou situaci řeší Jihoafričan Albert Buitenhuis. Po šesti letech strávených na Novém Zélandu má nyní tuto zem opustit. Důvodem není spáchání trestného činu, ale jeho nadváha!
Albert Buitenhuis žil v Aucklandu na Novém Zélandu jako čekatel na občanství. Nyní mu však kvůli jeho hmotnosti neprodloužili pracovní vízum. Tím přišel o zaměstnání. Muž prodal veškerý nábytek, přesto už nedokázal platit nájem. Bydlet s manželkou tak musí u svého bratra. Své zážitky teď popisuje na svých facebookových stránkách a blogu. O kuriózním případu informoval portál topky.sk.
Vízum si Albert bez problémů obnovoval každých dvanáct měsíců. Letos poprvé od roku 2007 však byla jeho žádost zamítnuta. Stát se občanem na Novém Zélandu totiž vůbec není jednoduché. Přistěhovalci prokazují, že mají kde bydlet a pracovat. K tomu ještě musí být v dobré kondici, aby zbytečně nezatěžovali systém zdravotnictví. BMI (index tělesné hmotnosti) žadatelů by neměl překračovat hranici 35. Albert dosahuje hodnoty čtyřicet. Hrozí mu tak vyšší riziko rakoviny, cukrovky či jaterních potíží.
Sám Albert se jako přítěž necítí. "Dokud mi nezrušili vízum, pracoval jsem na vedoucí pozici. Nikdy jsem nepotřeboval více přestávek než ostatní“ brání se. "Kvůli mému odvolání proti rozhodnutí úřadu mě lékař opětovně podrobil vyšetření a zjistil, že během následujících pěti let je u mě riziko infarktu rovné čtyřem procentům. Můj doktor řekl, že mám výborný zdravotní stav“ uvedl Albert pro portál Ortigo.
Albert si zřídil i bankovní účet, na který mu lidé mohou poslat finanční pomoc. Muž přiznává, že je emočně náročné přijmout tolik laskavosti. Ani dobrá vůle lidí však nezmírní zármutek z toho, že možná bude muset milovanou zem opustit. Přes všechny útrapy však nelituje svého rozhodnutí přestěhovat se na Nový Zéland, protože "tato krajina za to stojí.“
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz