Zpravodajství

NOVÁ FAKTA: Letadlu, které nezvládlo přistání, nefungovaly správně brzdy! PILOT TO VĚDĚL!

Mohlo to skončit strašnou tragédií. Jen díky velkému štěstí se totiž nikomu z dvou set pasažéru letadla, které v neděli nezvládlo přistávací manévr na letišti v Pardubicích, nic nestalo. V případu však došlo k nečekanému odhalení. Stroj totiž nebyl technicky v pořádku a do vzduchu byl vpuštěn přesto, že mu správně nefungoval jeden z brzdných systémů.

Letadlo Travel Service, které včera havarovalo na pardubickém letišti, nebylo ve stoprocentním technickém stavu. Podle informací TV Nova totiž stroj kvůli závadě na jednom z motorů využít na plno svou  brzdnou sílu. Konkrétně šlo o takzvaný reverzní chod, který tvoří jeden ze tří brzdných systémů letadla. Reverzní brzdění funguje na principu, že místo místo aby vzduch hnalo za motor a pohánělo letadlo dopředu, žene jej zpět před něj a tak ho brzdí.

 
A právě kvůli tomuto problému se zřejmě prodloužila brzdná dráha letadla natolik, že už nebylo možné stroj zastavit na dráze. Jenže toto zjištění má ještě jeden neuvěřitelný rozměr. O problému se totiž vědělo. " Už na letišti v Burgasu nebyl funkční a normálně to napsali do záznamového sešitu. To znamená, že jeden reverz nebyl funkční," přiznal jeden z leteckých mechaniků na pardubickém letišti.
 
Piloti tedy už dávno před přistáním v Pardubicích věděli, že jejich letadlo nebude brzdit na plno. I přesto, se ale rozhodli sednout - v dešti a za situace, kdy na dráze byla voda.
 
 
 
 
A že vše není v pořádku poznali okamžitě i pasažéři letadla. " Při přistávacím manévru se mi zdálo, že ta návratová rychlost je docela značná a když jsem se podíval z okýnka, tak to letadlo bylo už téměř v polovině přistávací plochy. Vím, že tady na tom letišti už ostatní letadla dávno bývají na zemi. Já jsem seděl kousek od letušky, která potom, co to letadlo začalo drncat, úplně zbledla a už na ní jsme všichni poznali, že skutečně není něco v pořádku. Když jsem pak vystupoval z letadla, tak jsem viděl kapitána, jak sedí v kabině s hlavou v mezi dlaněmi," popsal exkluzivně jeden z nich.

Související obsah


ČTĚTE TAKÉ

Nejdražší vojenská letadla světa. Která armáda má vzdušnou převahu?

Jak ničí hluk letadel naše zdraví? Podívejte se!

Exmanžel Moniky z Přátel chtěl skákat z letadla nahý. Podívejte se!

Sexy pilotka Rihanna: V letadle sváděla posádku

mrk s přispěním Michala Kratochvíla, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz