Zpravodajství

15 věcí, které nepřežily 90. léta. Tohle jsme používali všichni a teď po tom neštěkne pes!

15 věcí, které nepřežily 90. léta. Tohle jsme používali všichni a teď po tom neštěkne pes!
Zdroj: acidcow.com

Po sametové revoluci se do České republiky dostala spousta novinek ze Západu. Mnohé z nich nás doslova pohltily a nedovedli jsme si bez nich představit život. Kdo z vás ale v současné době používá disketu, walkmana nebo chodí do videopůjčovny?

Za komunismu se tyhle vychytávky kupovaly za bony v Tuzexu nebo se potají vozily z Německa nebo Británie. po revoluci zaplavily české obchody nebo vietnamská tržiště. Kupoval je každý, aby byl in. Stačilo 20 let a buď vyšly z módy nebo je nahradily nové technologie. podívejte se na věci, které odvál čas.


1. Diskety

Zdroj: acidcow.com


Vzpomínáte ještě na diskety? Nosili jsme na nich dokumenty, ale i nejrůznější hry. Byly ale dost nespolehlivé. Stačil obyčejný magnet a veškerá data byla pryč. Že jich máte ještě pár doma jako tichou vzpomínku?


2. CD Nosiče


Zdroj: acidcow.com


Podobně jako diskety jsou na tom dnes CDčka. Stále se sice používají, ale rychle je nahrazují flash disky, které mají větší kapacitu a hned tak se nezničí. CDčka se tak teď spíše než do mechanik a přehrávačů dávají na balkóny kvůli plašení ptáků.


3. Fax

Zdroj: acidcow.com


Tenhle přístroj v českých domácnostech nikdy příliš nezakořenil, zato firma, která chtěla být in, musela mít mezi kontakty i faxové číslo. Dnes tyto objemné přístroje nahradila elektronická pošta nebo datové schránky.

4. Jednorázové fotoaparáty


Zdroj: acidcow.com


Proč by dnes někdo používal jednorázový fotoaparát, když dobrou fotku udělá každý lepší mobilní telefon?


5. Obří magnetofony


Zdroj: acidcow.com


Vzpomínáte si na dobu, kdy se v českých ulicích pohybovali týpci s kazeťáky na ramenou? Písničky jsme si na kazety nahrávali z rádia. To už je dávno pryč. I na večírcích hraje hudba s počítačů než z těchto monster.


6. Mechanické projektory


Zdroj: acidcow.com


Také jste měli ve školní třídě meotar? Doba průsvitných fólií končí. Nahrazují je digitální projektory a interaktivní tabule.
 

Související obsah


7. Modem na vytáčené připojení


Zdroj: acidcow.com

Připojit se přes tuhle mašinu k internetu vyžadovalo pořádnou trpělivost. Stahování fotky trvalo minuty a navíc vše bylo pekelně drahé. Tahle doba je naštěstí pryč.


8. Hry na mobilu se zeleným displejem


Zdroj: acidcow.com

 
Hada zná každý. Měly ho Nokie, které jako první ovládly český trh mobilních telefonů. Jejich výsostné postavení ale dlouho netrvalo. Nyní vypadají hry na mobilních telefonech úplně jinak.


9. VHS videokazety


Zdroj: acidcow.com


Kdy jste byli naposledy ve videopůjčovně? Už je to asi hodně dlouho, přitom v 90. letech byly téměř v každém městě. Kdo měl videorekordér, měl i svůj slušný archiv filmů nahraných z televize. Kdepak je teď všem těm kazetám konec? Někde v šuplíku na ně sedá prach, ale vám je líto je vyhodit.


10. Pevná linka


Zdroj: acidcow.com


Domlouváte si rande nebo večeři potají pomocí pevné linky? Kde jsou ty časy! Téměř veškerou komunikaci vedeme přes mobily. Pevná linka má místo už jen v kancelářích nebo v domácnostech, které si libují ve starých časech.


11. Rozpisy cest


Zdroj: acidcow.com


Kdo si dnes dělá rozpisy cest před dlouhou jízdou? Mnoho domácností má GPS navigaci. Navigace má i každý chytrý mobilní telefon.


12. Tamagochi


Zdroj: acidcow.com


Tohle byl velký hit! Protivné virtuální zvířátko, které vyžadovalo neustálou péči. Krabička z Japonska byla svého času velmi populární. Dnes ji nahradil pan Pou.


13. Záznamník


Zdroj: acidcow.com


S koncem pevných linek odvál čas i záznamníky. Vzkazy si teď poslechneme maximálně z hlasové schránky. A nebo pomůže starý dobrý vzkaz na lednici.
 


14. Walkman a discman


Zdroj: acidcow.com


Kdo by se dnes vláčel s kazetami nebo CD disky, když se stovky hodin hudby vejdou do malé digitální krabičky nebo dokonce do obyčejného mobilního telefonu. Ano, mít walkmana bylo ve své době hodně populární, ty časy už jsou ale pryč.


15. Telefonní seznam


Zdroj: acidcow.comMěli jsme ji všichni doma. Obří a hlavně těžkou bichli. Něco v ní najít trvalo vždy pekelně dlouho. Postupně se zmenšovaly a nyní máme všechny důležité kontakty ve svých mobilních telefonech.


ČTĚTE TAKÉ:

Jak se za posledních dvaceti let změnila česká armáda? PODÍVEJTE SE!
Tohle byl první použitelný laptop v historii
Retro-tech: Stůl pro nostalgické ajťáky

Objev kouzlo lomografie!
Sex za totáče nejen pro pamětníky! RETRO
RETRO GALERIE: V čem u vody sváděly naše babičky?
NEUVĚŘITELNÁ GALERIE: Jak vypadal salón krásy před 100 lety?

vrl, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz