Zpravodajství

VELKÉ SROVNÁNÍ CEN PIVA: Kolik stál lahváč před rokem 1989 a kolik dáme dnes?

VELKÉ SROVNÁNÍ CEN PIVA: Kolik stál lahváč před rokem 1989 a kolik dáme dnes?
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj

Ať už žijí v komunismu nebo demokracii, pivo pijí Češi ve velkém pořád. Co se však změnilo je to, jak hluboko musí kvůli "tekutému zlatu" sáhnout do peněženky. Cena lahvové desítky totiž od revoluce zaznamenala výrazný růst, na druhou stranu však totéž platí i o platech. Jak si tedy ve vzájemném porovnání stojíme? Máme se lépe či hůř?

I v tuto chvíli se chladí ve statisících lednic po celé republice. Pivo prostě k českému národu nerozlučně patří. A nejen proto, že se o jeho světové kvalitě dočítají turisté z celého světe ve svých cestovních průvodcích. Češi totiž tradičně vedou i celosvětové žebříčky v jeho spotřebě a ruku na srdce, většina je jich na toto umístění hrdá.


Asi všichni věrně poznáme onen zvuk, když někomu zacinkají v nákupní tašce právě nakoupené "lahváče". Otázka však zní, kolik jich tam je? Respektive, můžeme si jich nyní dovolit více než před revolucí, kdy bylo, minimálně podle vyprávění některých pamětníků, o tolik levněji?


Ještě v roce 1989 stála jedna lahvová desítka průměrně 2,50 Kčs. Částka, která by dnes strhla v supermarketu nejspíše lítý boj o každou láhev. Podle dat Českého statistického úřadu byla totiž průměrná cena lahvové 10° v roce 2012 10,44 Kč. Už na první pohled je tak patrné, že toto pivo za třiadvacet let zdražilo více než čtyřnásobně.

Zdroj: ČSÚ


(/finance/kde-je-v-cesku-nejlevnejsi-pivo-zjistete-kolik-si-ho-lide-za-svuj-plat-mohou-koupit.html)]

 
Aby však mělo porovnání potřebnou vypovídací hodnotu, je třeba také vzít v úvahu, kolik lidé v té době vydělávali. To totiž pohled na celou věc radikálně změní. V roce 1989 byla průměrná mzda 3170 korun, nyní je to 24 061 korun. Za jeden předrevoluční plat tak bylo možné pořídit 1268 piv. To by, pokud by nebylo třeba platit nic dalšího, zřejmě většině lidí na měsíc stačilo. V současnosti si však můžeme za průměrnou mzdu přibližně 2340 lahvových piv. Pivaři se tak minimálně ohledně ceny jejich oblíbeného moku mají téměř dvakrát lépe.

ČTĚTE TAKÉ:

Plíseň byla v pivech! Ve 33 různých značkách!

Kde ve světě nejvíce chutná ČESKÉ PIVO?

Exkluzivní rozhovor s Čechem, který si to rozdal s Polkou: Nelíbila se mi, ale po čtyřech pivech jsem do toho šel!

Rychtář o videu, kde opíjí Džambulku: Doporučili mi to záchranáři!

HURÁ: Pivo prodlužuje život! Známe 13 důvodů, proč chlastat zrzavou vodu
Smutné vítězství: Vypil šest litrů piva a zemřel
Zatracená kocovina: Tohle jste o ní nevěděli!


 

tn.cz / mrk
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz