Zpravodajství

Velký test JAHODOVÝCH JOGURTŮ: Ovoce nahradila chemie!

Velký test JAHODOVÝCH JOGURTŮ: Ovoce nahradila chemie!
Zdroj: isifa.com

Magazín dTest nechal otestovat jahodové jogurty a zjistil, že je v nich spoustu umělých aromat a barviv. Jsou v nich ale také nějaké jahody? Nebo je nahradila chemie?

Testováno bylo 17 druhů jahodových jogurtů, které byly zakoupeny v českých supermarketech. Pouze tři z testovaných výrobků se obešly bez umělé příchuti, do čtrnácti z nich bylo přidáno syntetické aroma. Tedy chemie...
 

Čtyři testované jogurty měly na obalu nenápadně vytištěné ujištění, že neobsahují žádné konzervatny. To je ale samoučelné tvrzení, protože jogurty žádné konzervanty obsahovat nemohou, jak píše dTest. Konzervatny totiž hubí bakterie mléčného kysání. Je-li ve výrobku konzervant, nese výrobek označení mléčný dezert.
 

"Pokud je v jogurtu dostatek ovocné složky, nemusí si vypomáhat aromaty, barvivem, škrobem či želatinou, proto doporučujeme těmto položkám na obalu věnovat pozornost," vysvětluje Ondřej Jánoška z redakce časopisu dTest.
 

Je ovšem pravda, že na etiketu se nemůžeme vždy spolehnout. "Výrobci na etiketách často slibují více ovoce, než pak v jogurtu skutečně je. Lákají například také na označení "živý jogurt" či "živé kultury", což je rovněž poměrně zavádějící - požadované množství ušlechtilých živých bakterií mléčného kysání totiž musí obsahovat každý výrobek označovaný jako jogurt," dodává Ondřej Jánoška.
 

Vítězem testu se stal jahodový jogurt Billa Naše bio, který obsahoval nejvíce jahod a je zcela bez umělých barviv. Nejvíce ale chutnal AGRO-LA Jihočeský jogurt z Jindřichova Hradce.
 

Pouze s přírodními složkami si vystačil také Bio selský jogurt Hollandia. Ten však degustátorům tolik nechutnal.
 

Čtěte také:
 

Jak dopadlo v testu české mléko? Čtěte ZDE!
 

Jak dopadl test bílých jogurtů? Najdete ZDE!

sta, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz