Zpravodajství

EKOLOGICKÁ HAVÁRIE: Kyselina sírová uniká do kanalizace a řeky Svitavy

Lidé z okolí zchátralé textilní továrny Vitka v Brněnci na Svitavsku jsou vyděšeni. Správce tam totiž našel vylité sudy s kyselinou sírovou. Ta skončila dokonce až v kanalizaci. Různé jedy a nebezpečné látky jsou navíc v celém objektu, většina z nich skončila během demolice pod sutinami.

Už dávno není textilka jen objektem, který hyzdí krajinu. Stal se z ní strašák, který může v budoucnu otrávit široké okolí. Sudy s chemikáliemi jsou všude.
 

Sudy našel správce vylité do kanalizace, likvidace havárie trvala hasičům několik hodin. Uniklo třicet litrů velmi nebezpečné kyseliny sírové. Tato látka leptá pokožku, toxická je i pro vodní organizmy.  "Tenhle areál se nachází v blízkosti řeky Svitavy, to co se dostane do kanalizace se dostane do řeky Svitavy," řekl starosta obce Brněnec Blahoslav Kašpar.
 

Související obsah


Budova textilní továrny je v dezolátním stavu, na další chemikálie spadl strop a je velmi pravděpodobně, že část zdiva pohřbí ještě další látky. Těch mohou být pod sutinami podle odborníků tuny. Areál střídal majitele a ani policie zatím neví, kdo je za chemické dědictví zodpovědný. Kromě toho v textilce řádí zloději kovů.
 

Související obsah


"Do této obce policie zajíždí opakovaně, dalo by se říci i dvacetkrát do měsíce," potvrzuje policejní mluvčí Anna Stengerová. Sanace objektu by stála desítky milionů korun, na to ale nejsou peníze. Textilka už chátrá více než pět let, přestože má velmi slavnou minulost. 

s přispěním Petra Brzka, tn.cz / bru

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz