Zpravodajství

Obec zveřejnila jména zlodějů. Teď musí zaplatit tučnou pokutu

Obec Kravaře na Českolipsku musí zaplatit pokutu 30 tisíc korun, protože na svých internetových stránkách zveřejnila jména zlodějů. Dnes tom rozhodl Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Radnice tím přitom chtěla snížit kriminalitu a informovat své občany o lidech, kteří v obci škodí.

Trpělivost se zloději ztratil kravařský starosta Vít Vomáčka v srpnu a dva z nich zveřejnil na internetu. Dal si přitom záležet, aby jejich obličej, rodná čísla nebo ulici, kde bydlí, nevyzradil.


Dočtete se tu, že Radek P. měl zpronevěřit dvě kola, která prodal po dvou tisících. A jeho matce se to pochopitelně nelíbí. Dalším "provinilcem" je Lukáš Z., který ukradl lidem před domy kanálová víka a odnesl je do sběru. Jenže to úřad označuje za středověké pranýřování.
 


"V pátek 13. jsme obdrželi od úřadu na ochranu osobních údajů rozhodnutí, kde nám tento úřad vyměřuje pokutu 30000 korun," říká starosta obce Kravaře Vít Vomáčka. "Je tam pouze jméno a příjmení, a to je všechno," hájí se.


Spor mezi úřady je o tom, co je silnější: zda zásah do soukromí, nebo veřejný zájem. "Bylo přihlédnuto k rozsahu osobních údajů. Jednalo se o dvě osoby, což byla polehčující okolnost. Naopak jako přitěžující bylo to, že došlo ke zveřejnění na internetu, tedy v podstatě o nevratný krok," říká mluvčí ÚOOÚ David Pavlát.


Úřad rozhodnutí opírá i o to, že v malé obci jsou zloději ze zveřejněných údajů dohledatelní. Kdyby něco takového zveřejnila například Praha, nedělo by se asi nic. Obyvatelé Kravař ale stojí za starostou a myslí si, že rozhodnutí je nahrávkou ostatním darebákům. Hájí ho tím, že nezveřejnil rodné číslo.


Starosta Vít Vomáčka se chce proti rozhodnutí úřadu odvolat. A pokud obec neuspěje, bude se proti udělené pokutě bránit soudní cestou, případně kasační stížností.


A co teď se jmény zlodějů na webu bude? Kravařská radnice je rozhodně nesmaže. Naopak ještě přitvrdila: Stránka přestupkářů je už bohatší o třetího hříšníka. Zdeněk V. měl poškodit elektrický ohradník.

s přispěním I. Berky, tn.cz / zdg

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz