Zpravodajství

Vrátit facku, nebo ne? Víme, jak se bránit lidem jako je agresivní Julča

Co byste dělali vy, kdyby vás agresivní Julča zasypala v dopravním prostředku hrubými nadávkami a pak na vás plivla nebo vás dokonce zfackovala? Víte, jak se bránit lidem, kteří vás ohrožují? Jak na to poradila mluvčí policejního prezídia Ivana Ježková.

Máme vůbec možnost nějaké obrany proti lidem jako je agresivní Julča, která v pražském metru pourážela koho mohla a na jednu z cestujících dokonce plivla? Z takových lidí jde často strach, protože jsou nevyzpytatelní. Co v takových případech dělat?
 

Související obsah


V případě ženy, která vyvolala poprask mezi cestujícími, jde podle Ivany Ježkové o přestupek proti občanskému soužití. Pokud nás někdo napadne ať už slovně nebo fyzicky, musí být obrana vždycky přiměřená. Pokud je to možné, měli bychom přivolat hlídku policie.
 

"Nedoporučujeme brát právo a zákon do svých rukou. To se skutečně už mnoha lidem nevyplatilo. Spravedlnost je samozřejmě potřeba zajistit, ale někdy ne za každou cenu," říká Ivana Ježová s tím, že policii bychom měli zavolat, ať už jsme svědky takového jednání, nebo přímo jeho obětí.

Související obsah


"Tato situace byla trošku jiná v tom, že se odehrávala v metru, byla tam spousta svědků. Ti mladíci, kteří zdokumentovali to jednání na mobilní telefon, nám pomáhají v tom rozkrývání toho celého jednání. Nejsem schopna posoudit, zda ta paní byla příčetná, ale bránit se mohu," vysvětluje policistka.
 

Jak už jsme zmínili, obrana ale musí být přiměřená. Musíme si zajistit svědky, dokumentaci agresivního jednání a přivolat policejní hlídku. A pokud jsme obětí, musíme počítat s tím, že budeme muset poskytnout policii součinnost. To znamená prokázat naši totožnost, podat vysvětlení a případně se i dál účastnit správního řízení.

Související obsah


A co když nám někdo dá facku a my mu ji chceme vrátit? Na to pamatuje trestní právo pod pojmem "nutná" nebo "přiměřená" obrana. Jde o situaci, kdy se bráníme útoku. Způsob obrany by neměl být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku, který nám hrozí.
 

"Někdo vám dá facku a vy byste ji v podstatě už neměli vrátit v okamžiku, kdy je zcela zjevné, že to tou fackou končí. Měli byste se bránit právní cestou, to znamená zajistit si svědka, zajistit si dokumentaci, požádat, aby mi dosvědčili, že jsem byl napaden, přivolat policejní hlídku a řešit to právě v tom správním řízení jako útok proti vaší osobě," radí Ivana Ježková.

(/zdravi/vime-jakou-nemoc-signalizuje-agresivni-chovani.html)]

Pokud se rozhodneme, že facku vrátíme, je dost pravděpodobné, že emoce začnou pracovat na plné obrátky a agrese se ještě vystupňuje. A právě emoce někdy mohou vést k fatálním následkům!

ČTĚTE TAKÉ:

Kde žije nejvíce domácích násilníků v Česku? Podívejte se, není to ve VAŠEM KRAJ!?

tn.cz / zdg
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz