Zpravodajství

Zrak nám i našim dětem ničí počítače i televize. Přečtěte si, jak poznat oční vady

Oční vady mohou, když se neléčí, způsobit až slepotu. A zrak nám ničí moderní technika, počítače, tablety a samozřejmě i televize. Na oči jsou kladeny čím dál tím větší nároky. A to zejména u dětí, u kterých se musí oční vady odhalit včas, ještě v předškolním věku. Přečtěte si, jak oční vady poznáte.

Tupozrakost a šilhavost - dvě nejčastější onemocnění očí u dětí. Společně si jdou ruku v ruce a vzájemně souvisí. Tupozrakost je zhoršení ostrosti oka a člověk vidí rozmazaně. Když dítě šilhá, nedívá se oběma očima rovnoběžně, jedno tzv. ujíždí a vidí dvojmo.
 

To, že děti vidí rozmazaně není jediný alarm pro rodiče. Příznaků, kterých by si měli všimnout, je mnohem víc. "Špatně chytají hračky, mhouří oči, mnou si je," říká lékařka Zdeňka Vaňharová.
 

Podle lékařů jsou to vady genetického původu a je jimi postiženo 7000 dětí. Podle statistik má každé dvanácté dítě ve věku 4 let nezjištěnou oční vadu. Pokud zůstane neléčena, může mít následky na celý život. Ty se v dospělosti nedají vyléčit. "Může to vést k riziku, kdy ta vada vyléčit a nejde ani odoperovat," uvedla Vaňharová.
 

Nejdůležitější je problémy podchytit ještě v předškolním věku. To je prognoza nejlepší. Dítě buď dostane brýle s dioptriemi, nebo jde na operaci očí a komplikace se tím minimalizují. Podstatné je s očima cvičit. Čím častěji-tím lépe, ideálně alespoň dvakrát týdně.

hmr / Tereza Robinson, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz