Zpravodajství

Takhle snadno vám zloději vykradou účet. Přímo z kapsy! VIDEO

Bezkontaktní platební karty jsou nyní velký hit. Možná ji ve své peněžence máte také a možná o tom dokonce ani nevíte. Ale zcela určitě riskujete, pokud takovou kartu nosíte u sebe. Zloději vás mohou okrást, aniž by vám sáhli do kapsy nebo aniž byste vůbec vkročili do obchodu a peněženku s kartou vytáhli z kapsy.

Na nebezpečnou mezeru v zabezpečení bezkontaktních platebních karet upozornilo Sdružení Iuridica Remedia a Fond Otakara Motejla. A z jejich videa se zdá, že je skutečně veliká. Zejména proto, že podobná krádež je dostupná prakticky skoro každému.
 

Nemusíte být hacker a dokonce ani příliš zkušeným uživatelem počítače. Ani vybavení není problém. K přečtení cizí karty vám stačí tzv. NFC čtečka, kterou pořídíte za pár stovek korun. A nepatří ani mezi žádné zakázané technologie - takové čtečky si pořizují lidé třeba na vchodové dveře, které pak odemykají kartou nebo mobilem.
 

V čem podvod či spíše krádež spočívá? Zloděj v podstatě zopakuje stejný postup jako prodavač v obchodě. Nechá projet kartu čtečkou - či spíše přejede čtečkou přes kartu. Video z pokusu dokazuje, že to lze snadno zvládnout i pokud je karta v peněžence a ta ještě navíc v kapse u kalhot. Stažení údajů nezabere ani sekundu. Letmé přiblížení čidla k zadní kapse kalhot člověk ani nezaregistruje. Zejména třeba v tlačenici v autobuse, na zastávce či v obchodě.
 

Související obsah

Zloděj si tak stáhne údaje o majiteli karty do počítače a může krást. Z karty zjistí jméno držitele karty, číslo karty, datum její platnosti, údaje o transakcích z posledních týdnů a mnoho dalších informací. Vybílit cizí účet přes internet už je pak hračkou.
 

Někteří obchodníci sice při platbách kartou přes internet požadují speciální kód, který je napsaný z druhé strany karty, ale ani to není problém. "Existují internetové obchody, včetně velkých, u nichž lze kartou platit, pokud plátce zná jméno jejího držitele, dále její číslo, typ a datum expirace. Nevyžadují kód CVV/CVC ze zadní strany karty, který jsme během našeho testu mezi získanými údaji nenašli,“ uvedl ředitel IuRe Jan Vobořil. Zmiňovaný kód z karty je navíc jen třímístný a při manipulaci s kartou v obchodě ho lze snadno přes rameno zákazníka přečíst a zapamatovat si.
 

Bezkontaktní platební karty jsou stále oblíbenějším nástrojem, jak platit za nákup. Na rozdíl od klasického bezhotovostního placení kartou takové platby obvykle nevyžadují použití PIN. Bezkontaktní platby jsou pak z důvodu nižšího zabezpečení limitovány do výše 500 Kč. Toto omezení ovšem nijak nelimituje platby uskutečňované přes internet. „Karty umožňující platit bezkontaktně jsou dnes hromadně vydávány bankami, často i v případech, kdy zákazník o tento typ karty vůbec nestojí,“ dodává Jan Vobořil.

ČTĚTE TAKÉ:

Kateřina Mátlová okradena! Zloděj ji přepadl na letišti

Zvěrstvo! Lupiči chtěli vykrást dům mrtvého Peroutky z Olympicu!

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz