Zpravodajství

VÝHODNÉ HYPOTÉKY: Jak jednat s bankou, abyste ještě více ušetřili

VÝHODNÉ HYPOTÉKY: Jak jednat s bankou, abyste ještě více ušetřili
Zdroj: Mediafax

Hypoteční trh letos zažívá nečekaný boom. Na vině jsou historicky nejnižší úrokové sazby. Ti, co uvažují o vlastním bydlení, by rozhodnutí neměli odkládat, protože takováto šance se nemusí opakovat. A ti, co již hypotéku mají, by určitě měli refinancovat.

Jenže pozor. Banky nechtějí přijít o lukrativní, „pětiprocentní klienty“ a zkouší různé triky. „V červnu mi končila tříletá fixace se sazbou 4,8 %,“ popisuje slečna Karla T. z Prahy. „Celkem jsem sledovala situaci na trhu a věděla jsem, že sazby jdou dolu. A protože jsem byla bezproblémovým klientem s poměrně vysokou hypotékou, čekala jsem, že dostanu od banky zajímavou nabídku okolo 3,2 až 3,5 %.“

Banka slečnu Karlu kontaktovala dokonce s půlročním předstihem a vysvětlila jí, že pro ni má exkluzivní nabídku na nové fixační období. „Nabídka zněla 4,7 % při pětileté fixaci. Myslela jsem, že je to fór. S díky jsem odmítla, věděla jsem, že se můžu poohlídnout jinde.“


BYDLETE S NÁMI! UŠETŘÍME VÁM AŽ 150 TISÍC Z KAŽDÉHO MILIONU
 

Nenechte se opít rohlíkem
 

„Slečna Karla udělala dobře, že na nabídku nekývla. Banka totiž využila jeden z obvyklých triků: snažila se využít neinformovanosti a pohodlnosti klientů. Tím, že ji oslovila takto dopředu, si ji chtěla pojistit a nedat jí prostor pro zmapování konkurenčních nabídek,“ vysvětluje postup Josef Uchytil, finanční poradce a hypoteční specialista Partners.
 

Proces refinancování hypotéky trvá okolo dvou až tří měsíců. Právě nejpozději dva měsíce před koncem fixačního období by banka měla klientovi oznámit novou sazbu. A on pak má možnost výběru. Proto je dobré znát konkurenční nabídky na trhu.

„Rozhodla jsem se, že oslovím ještě tři další banky. Dostala jsem nabídky, které se pohybovaly kolem 2,9 až 3,3 procent. Má vyjednávací pozice se rázem změnila. Najednou mi v původní nabídli sazbu 3,5 %. I přesto, že to bylo výrazně lepší, nakonec jsem se rozhodla refinancovat. Nyní mám sazbu 3,1 % s pětiletou fixací,“ vzpomíná slečna Karla.
 

Rozumíte hypotečním pojmům? Otestujte své znalosti: TEST FINANČNÍ GRAMOTNOSTI

Nebojte se odejít
 

Podobnou situaci jako Karla z Prahy řeší letos všichni ti, co jim končí pětileté a tříleté fixační období. Refinancováním mohou výrazně ušetřit na měsíčních splátkách, a navíc se díky konkurenčnímu boji banky předhánějí v akčních nabídkách.

„Určitě se vyplatí mít přehled na trhu a do banky přijít připravený, rozhodně vám to usnadní vyjednávací pozici. Samozřejmě je s refinancem spojena větší administrativa, ale výsledkem je ušetření mnoha desítek až stovek tisíce korun,“ vyčísluje Josef Uchytil a dodává: „Samozřejmě pokud si na zmonitorování trhu netroufáte sami, lze se obrátit na nezávislé finanční poradce. Ti mnohdy mohou nabídnout i zajímavé bonusy, které samostatný žadatel nedostane. Navíc pomohou s administrativním procesem.“

Víte, kde vám nabídnou nejvýhodnější podmínky pro refinancování i novou hypotéku? Poradíme vám!


Kolik ušetřila slečna Karla při pětileté fixaci a úvěru ve výši 1,8 milionu korun a délka splácení 25 let?
 

Banka A

fixace 4,7 %

bez poplatků za odhad a zpracování

bez dalších nákladů (kolky atd.)

poplatek za vedení úvěrového účtu 150 Kč

zaplaceno bance po fixaci (včetně poplatků) 621 625 Kč

z toho na úrocích 399 335 Kč

po pěti letech je dlužná částka 1 586 710 Kč
 

Banka B

fixace 3,1 %

bez poplatků za odhad a zpracování

další náklady (kolky atd.) 2500 Kč

bez poplatku za vedení úvěrového účtu

zaplaceno bance po fixaci (včetně poplatků) 520 283 Kč

z toho na úrocích 259 859 Kč

po pěti letech je dlužná částka 1 542 077 Kč

celkově ušetřeno 145 975 Kč
 

Partners, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz