Zpravodajství

Experti varují: Evropu čeká drsná válka motorkářských gangů

Experti na extremismus se obávají, že bitka, která se odehrála minulý víkend v Libině na Šumpersku, a při které byl zavražděn jeden z členů polských Hell's Angels, může být počátkem mnohem širšího konfliktu. Ostatně v zahraničí s tím mají bohaté zkušenosti.

Podobně jako v Libině, kde zemřel dvaačtyřicetiletý člen wroclawských Hell's Angels, začal smrtí jednoho z členů gangu, také zatím největší motorkářský střet v dějinách Evropy - takzvaná Velká skandinávská válka v roce 1994. Příčina byla jasná - boj o vládu nad obchodem s drogami.

"Může být rozdíl mezi Českem a řekněme těmi severskými státy. Tam je to silně propojeno s organizovanou kriminalitou," má jasno politolog a odborník na organizovaný zločin Petr Kupka. Hell's Angels versus Bandidos -tři roky byla severská policie bezmocná. Msta střídala mstu a jindy poklidnými skandinávskými městy létaly protitankové střely, vybuchovaly bomby a rachotily samopaly. Jedenáct mrtvých, 70 pokusů o vraždu a stovka zraněných - to byl účet motorkářského běsnění. Gangy zajímají především drogy, zbraně a prostituce. Vybírají výpalné a za každou cenu brání své teritorium. Mají své vlastní zákony. Policie je na ně krátká a plošně kluby zakázat nemůže.

Související obsah

Gangy zajímají především drogy, zbraně a prostituce. Vybírají výpalné a za každou cenu brání své teritorium. Mají své vlastní zákony. Policie je na ně krátká a plošně kluby zakázat nemůže. " V každém případě celosvětově tyto kluby jsou jako bezpečnostní riziko brány," má jasno mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Rozložení sil v Evropě je jasně dané. Na jedné straně drsňáci s Andělskými křídly na zádech, na straně druhé ostatní velké gangy - především Outlaws a Bandidos. Po Skandinávii se gangy střetly například v Německu - zemřel majitel obchodu s motorkami a člen Hell's Angels.

A o tom, že kmenoví členové klubu nejsou žádní hodní strejdové na motorkách, svědčí i to, že bývalý mezinárodní prezident Outlaws Harry Joseph Bowman sedí v americkém vězení za trojnásobnou vraždu.

Zuzana Štíchová, tn.cz / hru

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz