Zpravodajství

Zákon povolí dvojí občanství. Jak to bude se Slováky v Česku?

Zákon povolí dvojí občanství. Jak to bude se Slováky v Česku?

Slováci, kteří dlouhodobě žijí a pracují v Česku, se často z praktických důvodů vzdávali slovenského občanství. Za pár měsíců ovšem začne platit zákon, který připustí mít kromě českého občanství i občanství jiné země. Jak to tedy bude od Nového roku se Slováky?

Až dosud české zákony neumožňovaly mít více než jedno občanství, vše se ale změní od 1. ledna 2014, kdy začne platit zákon 186/2013 Sb., o státním občanství. "Nová právní úprava plně opouští princip jediného státního občanství a naopak se zcela přiklání k možnosti existence dvojího (či vícerého) státního občanství pro české státní občany. V nové právní úpravě tak je jednoznačně akcentován trend, který se v oblasti státního občanství stále více uplatňuje i v jiných evropských státech," vysvětluje na svém webu ministerstvo zahraničí.
 

Až dosud totiž česká legislativa vyžadovala, v případě žádosti o české občanství, dokument, kterým ztratil své předcházející občanství. "Slováci v případě manželství s českým občanem museli požádat o 'Propuštění ze státního svazku Slovenské republiky', v ostatních případech o slovenské občanství automaticky přišli, když zažádali o české občanství," vysvětlila na Českém rozhlasu vedoucí konzulárního oddělení
 

slovenského velvyslanectví v Praze Anna Juríková.
Co to ale v praxi znamená například pro Slováky? "Znamená to, že si od 1. ledna budou moci nechat obě státní občanství. Ve smyslu našeho zákona tedy neztrácí slovenské občanství z důvodu manželství s občanem dané země, v tomto případě České republiky," vysvětlila v pořadu Stretnutie na Českém rozhlase slovenská konzulka.
 


Zákon nově upravuje i občanství dětí. "Děti narozené v České republice, které mají jednoho z rodičů Čecha a jednoho Slováka, budou moci mít od ledna obě občanství - české i slovenské," upřesnila Juríková.
 

Podle Juríkové ovšem mají smůlu Slováci, kteří dlouhodobě žijí v Česku a chtěli by mít obě občanství. "Úprava se týká jen česko-slovenských manželství," řekla.

ČTĚTE TAKÉ

Na Slovensku začne REVOLUCE NA SILNICÍCH: Pro chodce i spolujezdce. Na co si dát pozor?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz