Zpravodajství

Houbaři pozor! Je tu hysterie kolem bedly červenající! Je jedovatá? Nebo je chutná?

Hřiby pomalu mizí, ale hojně se v lesích nyní nachází bedla červenající. Je jedlá? Nebo je jedovatá? Jak to s ní je?

Podle mykologů je nyní v lesích ten pravý čas bedly červenající. Vedle jedlé a chutné bedly vysoké je to náš nejhojnější druh. Někdo ji sbírá a říká, že řízečky z ní jsou vynikající, jiný houbař ji obchází obloukem s tím, že je jedovatá. Jak to tedy je?
 

O bedle červenající platí, že je poměrně těžce stravitelná a musí být opravdu dobře tepelně upravena. Pak se dá jíst, ale nedá se doporučit dětem ani těm osobám, které nesnesou těžká jídla. Kdo má citlivý žaludek, může cítit kvůli bedle červenající příznaky lehké otravy.
 

Dalším problémem je variabilita těchto hub. V některých lokalitách najdete naprosto nezávadné bedly červenající, které tam lidé sbírají od nepaměti a nikdy se nikomu nic nestalo. V jiných lokalitách ale ten samý druh houby načerpá ze země a z ovzduší těžké látky a může přijít otrava.
 


 

Podívejte se na starší reportáž, ve které mykolog vysvětluje, jak je to s českou bedlou zahradní:
 


 

Posledním problémem pak je, že podle mykologů vytváří bedla červenající dvě varianty. Lesní a zahradní. Jak už názvy napovídají, jedna roste v lesích a druhá na zahradě. Pokud tu lesní může zkušený houbař sebrat, pak té zahradní variantě se musí každý vyhnout - je opravdu jedovatá.
 

JAK UPRAVIT PODZIMNÍ HOUBY, ABY BYLY CHUTNÉ! ČTĚTE ZDE!
 

Co říci závěrem? Pro klid vaší mysli a zejména vašeho žaludku je určitě vhodnější se bedle červenající raději vyhnout.

ČTĚTE TAKÉ:
Houby: jak se neotrávit?
VÁŠ PŘÍBĚH: Drama na houbách
Chytré houby ovládají mravence. Vyberou místo, kde hmyz zemře
Halucinogenní drogy aneb Z těchto látek můžete i zešílet!
Houby mohou také léčit. Víte které a jak?

sta, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz