Zpravodajství

ZUBAŘI VARUJÍ: Jablka a bílé víno jsou pro zuby nebezpečné!

ZUBAŘI VARUJÍ: Jablka a bílé víno jsou pro zuby nebezpečné!
Zdroj: isifa.com

Mýtů o potravinách, které způsobují nemoci nebo je naopak potlačují, bylo už hodně. Tohle vás ale překvapí! Podívejte se, jaké potraviny škodí vašim zubům!

Pokud patříte mezi ty, kteří nemají v oblibě návštěvu zubařů, měli byste se vyvarovat následujícího výčtu potravin. Podle serveru Forexample.cz vám tyhle do neoblíbeného zubařského křesla rozhodně pomohou.


Víno
 - červené zanechává na zubech skvrny a bílé poškozuje zubní sklovinu. Je kyselé a sklovina je pak po jeho působení náchylnější k poškození.


Jablka - pokud máte příliš slabé zuby, měli byste se tomuto tvrdému ovoci raději vyhnout. Spolu s mrkví jsou jablka nejčastější příčinou ulomených zubů. Místo ukusování si raději ovoce nebo mrkev nakrájejte na kousky.


Led - sám o sobě není nebezpečný, ale zubaři rozhodně nedoporučují jeho chroupání. Tento zlozvyk stojí za ulomenými, zlomenými nebo prasklými zuby.
Brambůrky a popcorn - zůstávají po konzumaci mezi zuby a podporují množení bakterií, což vede ke vzniku zubního kazu.


Cola a nápoje jí podobné - tyto sladké limonády obsahují hodně kyseliny, která naleptává zubní sklovinu. Nápoje by se proto měly pít ideálně brčkem, aby se co nejvíce omezil jejich kontakt se zuby.


Tvrdé bonbony - těmito sladkostmi si můžete vylomit zub, nebo vytáhnout plombu. Při cucání a delším působení cukru v ústní dutině navíc zvyšujete možnost tvorby kazu. 


Sušené ovoce - i když je tato pochutina zdravá, ovoce obsahuje velké množství cukru. Je lepší ho nahradit čerstvou variantou.
 

Žvýkací bonbony - Kromě toho, že vytahují plomby, zůstávají i mezi zuby a podporují tak vznik plaku.

mis, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz