Zpravodajství

Naši váleční veteráni: Podívejte se, jak vypadali hrdinové tehdy, a jak vypadají nyní

Naši váleční veteráni: Podívejte se, jak vypadali hrdinové tehdy, a jak vypadají nyní
Zdroj: TV Nova

Od roku 2001 se i v České republice slaví Den válečných veteránů, který je věnován právě památce válečných veteránů. Podívejte se, jak vypadají naši žijící váleční veteráni dnes, i jak vypadali tenkrát.

Redakce TN.cz pro vás připravila při příležitosti Dne válečných veteránů unikátní fotogalerii českých hrdinů, kteří bojovali za naši vlast na válečných polích II. světové války. Ke každému z vojáků jsme také připravili krátký vhled do jeho života.
 

ALEXANDR BEER 
 

Zdroj: pametnaroda.cz

 

Brigádní generál v. v. Alexandr Beer se narodil 7. února 1917 na Slovensku. S okupací Československa se nechtěl smířit, a tak se dvakrát pokusil o útěk. Teprve druhý pokus byl úspěšný. Beer se dostal do Polska a po jeho napadení odjel do kazašského Karagandu, kde pracoval jako textilní inženýr. Když se dozvěděl o tvořící se jednotce Ludvíka Svobody u Buzuluku, zapojil se do ní. Zúčastnil se bojů o Sokolovo, a pak největší tankové bitvy u Kursku. V roce 1946 získal hodnost nadporučíka. Do důchodu odešel v roce 2005 a nyní je místopředsedou Československé obce legionářské.
 

Podívejte se na unikátní srovnávací fotky, jak se naši hrdinové proměnili v běhu času: 
 


 

MILOSLAV MASOPUST
 

Zdroj: pametnaroda.cz

 

Pro Miloslava Masopusta byla práce v armádě životní náplní. Narodil se 26. září 1924 v obci Český Stralkov jako syn volyňského učitele. Ve dvaceti letech vstoupil do Československého armádního sboru a vyškolil se na velitele čety samopalníků. Bojoval u Krosna, a později se přiřadil k 5. dělostřeleckému pluku, s nímž se účastnil osvobozování Slovenska. Po válce u civilního povolání dlouho nevydržel. V roce 1947 šel na Vojenskou akademii a zůstal v armádě u dělostřelectva. Tři roky před Alexandrem Beerem byl rovněž místopředsedou Československé obce legionářské. V roce 2005 byl Václavem Klausem jmenován do hodnosti brigádního generála.

PAVEL VRANSKÝ
 

Zdroj: pametnaroda.cz

 

Plukovník Pavel Vranský se narodil 29. dubna 1921 v Lipníku nad Bečvou. Stejně jako Alexandr Beer odešel v roce 1939 přes Polsko do Sovětského svazu. V roce 1941 pak odešel do československého vojska na Blízkém východě a zúčastnil se bojů u Tobruku. Létal na amerických protiponorkových hlídkovacích letadlech a po válce byl v ČSA. Jeho mottem podle webu Pametnaroda.cz je: "I když jsem měl tisíckrát možnost zůstat v zahraničí, nikdy jsem tam nezůstal. Člověk zůstane cizincem vždycky, když je v jiné zemi než ve vlastní."
 

JAROSLAV KLEMEŠ
 

Zdroj: pametnaroda.cz

 

Brigádní generál Jaroslav Klemeš je posledním žijícím členem parašutistů, kteří byli ze Západu vysazeni do tehdejšího protektorátu. Narodil se 30. nebo 31. ledna roku 1922 v Čadci a ve Skalici se vyučil obchodním příručím. V roce 1940 se rozhodl k odchodu do exilu. Ve Francii byl zařazen do spojovací čety v československém zahraničním vojsku a účastnil se bojů o Francii. Po její okupaci byl přesunut do Anglie. V roce 1945 byl v rámci Operace Platinum-Pewter vysazen poblíž Nasavrk. Později se přesunul do Prahy, kde až do osvobození působil jako radiotelegrafista. Komunistickému režimu však nevyhovoval, od roku 1950 do roku 1954 byl vězněn, a později už vykonával pouze dělnická zaměstnání. V květnu roku 1968 byl rehabilitován. Dne 28. října 2013 jej prezident Miloš Zeman jmenoval generálmajorem.

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz