Zpravodajství

ZÁZRAK! Ve Dvoře Králové se narodila už 250. žirafa! Je to světový unikát

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové mají důvod k oslavám. Před třemi dny tam totiž přišlo na svět už 250. mládě žirafy. A to je vyjma Afriky naprostý světový unikát! Žirafí slečna ale dala během pětihodinového porodu zabrat nejen své matce Jenifer, ale i ošetřovatelům.

Porod vlastních dětí nestihl, žiraf v místní ZOO však jejich ošetřovatel – Milan Syrůček – přivedl na svět nepočítaně. Že by se při tom ale zapotil víc, než rodící matka, to nepamatuje. "Během krátké chvilky jsme zjistili, že je to všechno špatně. Protože mládě bylo obráceně v porodních cestách. Nejen, že šlo zadníma nohama, ale bylo i na zádech," popsal komplikace ošetřovatel žiraf Milan Syrůček.

Jít v tu chvíli pomoct rodící Jenifer do výběhu však bylo stejně riskantní – jako vběhnout do býčí arény v červené teplákovce. Lano za trčící kopýtka tak museli ošetřovatelé přivázat přes malé škvíry, pak už vše připomínalo pohádku O veliké řepě. "Ten porod sám o sobě je pro žirafy velmi tvrdý. Z těch zvířat, co známe, tak je na tom žirafa asi nejhůř, protože padá z téměř dvoumetrové výšky na zem – to je takové dost tvrdé procitnutí do toho reálného světa," říká ředitel zoo Přemysl Rabas.

Související obsah

Pro Jenifer je to teprve druhé mládě, to otec Tommy má potomků už 26. Jméno dostane žirafí slečna až při křtinách na jaře. Vzhledem k počátečnímu písmenu matky Jenifer a tím, že přišla v místní ZOO na svět jako 250. jí ale ošetřovatelé neřeknou jinak než Jawa 250.

Jakub Bystrzycki, tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz