Zpravodajství

VELKÁ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: Budou Vánoce bílé? Nebo nás čeká bláto?

Vánoce na blátě? Meteorologové jsou sice ještě opatrní v jednoznačných úsudcích, ale zatím to vypadá, že o bílých vánocích si budeme moci jen zazpívat nějakou koledu. Mrazivý orkán Xaver totiž vystřídal jeho opak - tlaková výše, která dostala jméno Varnia.

Minulý týden počasí nad Českou republikou ovlivňoval orkán Xaver. Ten k nám také přinesl mrazivý arktický vzduch, kvůli kterému jsme narychlo museli vyhledat teplé bundy, šály, čepice a rukavice. Teď je všechno zase jinak.
 

Orkán Xaver nad Českem střídá tlaková výše Varnia, jak ji pojmenoval meteorologický ústav berlínské Svobodné univerzity. Co to znamená? Dá se říct, že pravý opak počasí, které jsme zažívali minulý týden. Namísto mrazu nám zima ukáže svou přívětivější tvář a až nečekaně se ohřejeme. Denní teploty se v tomto týdnu vyšplhají až k 8 °C!
 

Související obsah

Má to ale i své stinné stránky. S tlakovou výší Varnia se do Česka vrátí i inverzní druh počasí, jaký tu byl krátce před Xaverem. Budou tedy opět mlhy, zejména v nížinách, a za sluníčkem si budeme muset vyrazit na hory.
 

Varnia navíc přináší ještě jedno negativum. Velmi výrazně s ní naroste tlak vzduchu a leckdo to pocítí. "Výrazné změny tlaku zaznamenají chronicky nemocní, starší občasné a meteosenzitivní občané - přinese bolení hlavy, horší spavost, bolesti zubů a jizev," varuje meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.
 

Podívejte se na reportáž ze Snídaně s Novou, kde Dagmar Honsová vysvětluje účinky změn tlaku vzduchu:
  

TÝDENNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
 
 

Úterý
 

V úterý bude oblačno až zataženo, místy přeháňky. Noční teploty 5 až 1 °C, na severovýchodě -1 °C. Denní teploty 4 až 8 °C, na severovýchodě kolem 2 °C. Severozápadní vítr 2 až 6 m/s.
 

Středa
 

Ve středu bude jasno až polojasno. Noční teploty 3 až -1 °C. Denní teploty 2 až 6 °C. Jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Čtvrtek
 

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Noční teploty 0 až -4 °C. Denní teploty 2 až 6 °C, v místech s nízkou oblačností kolem 0 °C. Proměnlivý vítr do 3 m/s.
 

Pátek
 

V pátek bude jasno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Noční teploty -1 až -5 °C. Denní teploty 1 až 5 °C. Proměnlivý vítr do 3 m/s.
 

Sobota
 

V sobotu bude jasno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Noční teploty 0 až -4 °C. Denní teploty 2 až 6 °C, v místech s nízkou oblačností kolem 0 °C. Proměnlivý vítr do 3 m/s.
 

Neděle
 

V neděli bude jasno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Noční teploty 0 až -4 °C. Denní teploty 2 až 6 °C, v místech s nízkou oblačností kolem 0 °C. Proměnlivý vítr do 3 m/s.
 

VÝHLED POČASÍ NA 16. 12. až 22. 12. 2013

V první polovině období zataženo nízkou oblačností a mlhavo, místy polojasno. Ojediněle mrznoucí mlhy nebo mrholení. Postupně přibývání frontální oblačnosti, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty 3 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +5°C, postupně -4 až 0 °C.NEPŘEHLÉDNĚTE:

Moderátorka Počasí Juščíková, jak ji neznáte: Polonahá a sexy!

Nejúžasnější čepice na zimu: Tuhle pecku musíte mít!

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz