Česko je opět o něco blíže nové vládě. Sociální demokraté, hnutí Ano a lidovci se na dlouhém nočním jednání dohodli na společné koaliční smlouvě. Vedla k ní ale obtížná cesta. Sporných bodů bylo totiž více než dost.
Po pětihodinovém jednání vyřešili zástupci všech tří stran spory v oblasti daní a zdravotnictví. Nová koalice se dohodla na zrušení poplatku za návštěvu ambulance a za recept, platit se bude za pohotovost.
Co se týče daní - vnizkne nově druhá snížená sazba DPH, do které budou zahrnuty některé dětské potřeby, knihy a léky. Zástupci koalice se shodli také na tom, že se nebude zvyšovat daň fyzickým ani právnickým osobám.
Bohuslav Sobotka se také nechal slyšet, že součástí koaliční smlouvy by mělo být i opatření zamezující zneužívání daňového sysému u živnostníků. Pracujícím důchodcům chce zase koalice obnovit slevu na dani a postupně zvyšovat minimální mzdu. Daně by se měly měnit nejdříve od roku 2015.
K podpisu dohody by mělo dojít ve čtvrtek. Poté by koaliční smlouvu měly odsouhlasit jednotlivé orgány stran a měla by začít jednání o obsazení ministerstev. Vše chce Bohuslav Sobotka stihnout tak, aby mohl prezidentovi předložit návrh na jmenování vlády do konce roku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz