Vánoce

Pozor na Vánoce! Kousek kakaa může vašeho pejska zabít. PŘEHLED nebezpečných potravin

Pozor na Vánoce! Kousek kakaa může vašeho pejska zabít. PŘEHLED nebezpečných potravin

Pes, i když je nejlepší přítel člověka, má na rozdíl od něj naprosto odlišnou trávicí soustavu. A ta obzvláště při Vánocích dostává většinou pořádně zabrat. Zbytky jídla přitom mohou být pro pejsky doslova smrtelnými. A nejhorší je kakao!

Nevhodným krmením lze psovi nejen ublížit, ale dokonce ho totálně zničit. Nejčastějším mýtem je, že syrové kosti způsobují poranění žaludku a střev. Ve skutečnosti se ale pes může zranit jen kostí vařenou! Vařením totiž zkřehnou, snadno se odlamují a mohou způsobit potíže. Syrovou kost, dokonce i rybí pes bez problémů stráví.

ČOKOLÁDA
 

Zabijákem psů je ovšem čokoláda. Jsou totiž na kofein a theobromin, který čokoláda obsahuje, mimořádně citliví a nedokážou je vyloučit jako lidé. Psa může ohrozit 50 až 60 gramů mléčné čokolády na kilo jeho hmotnosti. U čokolády na vaření, kde je vyšší obsah kakaa, stačí mnohem menší množství. Psa o hmotnosti deset kilogramů může zabít 650 g mléčné čokolády nebo 90 g čokolády na vaření.
 

SLADKOSTI
 

Podobně nebezpečné jsou sladkosti, respektive látka xylitol, která je v nich obsažená. Výrazně jim totiž zvyšuje hladinu inzulínu, a tím může způsobit pokles hladiny cukru v krvi a psa ohrožuje.

CIBULE
 

Problémem je také cibule a česnek. Ty jsou pro ně ve větším množství jedovaté. Cibule obsahuje látky, které dokáží poškodit červené krvinky, játra nebo způsobit exém.

KUŘECÍ KOSTI
 

Nikdy se psi nemají krmit kuřecími kostmi, které se mohou štěpit a poškodit žaludek nebo střeva. Zcela bez problémů mohou jíst syrové kuřecí skelety, kuřecí krky a celá křídla, nebo také syrovou hovězí kost nebo žebra.

KOŘENÍ
 

Tabu by mělo být pro každého majitele krmení zbytky jídla nebo prošlými potravinami. Lidská strava je ochucena kořením, na které psí žaludek není zvyklý. To může vést ke zdravotním komplikacím. Anebo psovi úplně přestanou chutnat granule.

STUDENÉ JÍDLO
 

Rozhodně by se nemělo dávat jídlo psům přímo z ledničky. Studené nebo horké může poškodit trávicí ústrojí a pes může trpět průjmem. Krmení by mělo mít pokojovou teplotu.
 

SŮL
 

Čtyřnohým miláčkům nesvědčí příliš mnoho soli. Pes má po slaném zvýšenou chuť k jídlu a začne tloustnout. Kromě toho, příliš mnoho soli může vést k vysokému krevnímu tlaku. Sůl potřebuje, ale v malém množství.

ALKOHOL
 

Alkohol může u pejsků způsobit intoxikaci, špatnou koordinaci a problémy s dýcháním. Jsou známy i případy, kdy alkohol způsobil smrt psa.

ČTĚTE TAKÉ:

Vánoční cukroví pro úchyly: Tohle byste na štědrovečerním stole nechtěli

Hospodyňka Agáta Hanychová: Se synem peče cukroví

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz