Zpravodajství

Petra porazila leukémii a vrátila se domů. Dcerka se jí vrhla kolem krku

Petra Slavíková ze Zlína dlouho bojovala s leukémií a čekala na vhodného dárce. Teď její trápení končí! Konečně totiž odjela domů, za svou rodinou. A shledání se čtyřletou dcerkou Eliškou byl pořádný "doják".

Petra Slavíková ležela po transplantaci kostní dřeně v brněnské nemocnici skoro měsíc. Byla umístěna na ostrovu života, tak se říká speciálnímu pokoji v izolaci, kam za ní mohli jen lékaři v rouškách. Musela se tak obejít bez dotyků a objetí blízkých.

Petra je z toho, že konečně může domů a vidí po více než čtyřech týdnech svou malou dceru, samozřejmě nadšená. Je sice stále zesláblá, ale radost z toho, že bude doma u rodiny, všechno překoná. I tak ale ještě nemá nezdolná bojovnice vyhráno. Bude muset nosit speciální roušku a nebude moci příliš vycházet ven mezi lidi, aby neonemocněla.


Související obsah

Lékaři jí totiž transplantovali dárcovskou kostní dřeň teprve 10. prosince. A imunitní systém mladé maminky je stále oslabený.

Chcete někomu zachránit život i vy? Není nic snazšího než se přihlásit do registru dárců kostní dřeně:

PODMÍNKY PRO VSTUP
• věk 18-35 let (evidence v registru do 60 let věku, pokud dárce neodstoupí sám z osobních či zdravotních důvodů)
• hmotnost více než 50 kg
• dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti)
• bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)

Aby mohl být dárce zaregistrován, musí absolvovat malý odběr krve a poskytnout kontaktní údaje do databáze registru. Pravděpodobnost, že budete vybrán jako vhodný dárce právě vy, ovšem není velká. V registru můžete být evidován řadu let, než se najde pacient, který bude mít shodné znaky. Nemusí k tomu dojít nikdy.

Pokud se kvůli dárcovství chcete obrátit přímo na konkrétní náborové centrum, přinášíme vám seznam míst, kde vás rádi zaregistrují.

VŠECHNA NÁBOROVÁ CENTRA NAJDETE ZDE
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Snímky plné bolesti: Muž fotil svou ženu, která bojovala s rakovinou

Poslední Vánoce: Matka dceři ukončila léčbu rakoviny, dítě teď zemře

Pavlína Kosová, tn.cz / hru

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz