Zpravodajství

Máte rádi těstoviny? Již brzy si je vytisknete na 3D tiskárně

Máte rádi těstoviny? Již brzy si je vytisknete na 3D tiskárně
Zdroj: Oficiální zdroj

Výroba těstovin v domácích podmínkách nebo v restauraci bude možná díky moderním technologiím v blízké budoucnosti zcela bezpracnou záležitostí. Italský potravinářský koncern Barilla totiž přišel s nápadem, že by se těstoviny mohly tisknout na 3D tiskárnách. Zájemcům by pak stačilo stisknout tlačítko a stroj se zásobníkem těsta by vyrobil jakýkoli tvar těstovin od špaget po vrtulky.

Barilla na vývoji "těstovinové tiskárny" už dva roky spolupracuje s nizozemským institutem pro aplikovaný výzkum TNO. Nyní se projekt dostal do konečné fáze a šéf výzkumu Kjeld van Bommel nizozemskému deníku Trouw popsal, jak by stroj měl fungovat.
 

"Tak například: Když někdo slaví stříbrnou svatbu a vezme manželku do restaurace, může ji překvapit speciálními těstovinami ve tvaru růží," řekl van Bommel. Podle něj je však možné zrealizovat prakticky jakýkoli tvar, strávníci si třeba mohou do restaurace přinést vlastní návrh na USB disku.
 

Související obsah


Jediný problém zatím podle agentury DPA představuje rychlost, Barilla chce dosáhnout toho, aby tiskárna dokázala vyprodukovat 15 až 20 kusů těstovin za 20 minut, což se ale zatím nedaří. "Určitě to zvládneme. Už teď tiskneme desetkrát rychleji než na začátku vývoje," neskrývá optimismus van Bommel.
 

Využití 3D tiskáren pro výrobu potravin ale není žádnou novinkou: ještě letos se mají na trhu objevit tiskárny ChefJet a ChefJet Pro, které budou tisknout z čokolády a cukrové hmoty. Španělská společnost Natural Machines zase nedávno představila prototyp tiskárny Foodini, která umí třeba vytvořit čokoládu nebo těstoviny ravioli.
 

tn.cz / bru

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz