Ekonomika

Bankéři nám zdražili potraviny! Nejvíce maso, rajčata a papriky. VELKÝ PŘEHLED

Bankéři nám zdražili potraviny! Nejvíce maso, rajčata a papriky. VELKÝ PŘEHLED
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Za poslední týdny nejvíce zdražilo hovězí a vepřové maso. Tedy maso, které ve velkém dovážíme ze zahraničí. A velký vliv na to mohlo mít i oslabení koruny Českou národní bankou. Vůbec ale nejvíce zdražily rajčata a papriky, od poloviny října to je téměř o 20 korun!

Ekonomové tvrdili, že oslabení koruny přinese zdražení. A nebyli daleko od pravdy, když totiž porovnáme průměrné ceny vybraných potravin z poloviny října s nynějškem, tak zjistíme, že některé zdražily opravdu skokově. Připlatíme si více téměř za vše, nejvíce prodražila rajčata a papriky.

Za rajčata si připlatíme v průměru o 19,97 Kč více, za papriky o 18,50 Kč. Na druhou stranu to může souviset se sezónností, nicméně v minulých letech k až takovému skokovému zdražení nedošlo. Výrazně vzrostla i cena sýru eidam, či vepřového nebo hovězího masa.
 


 

Tyto výrobky zdražily i v meziročním srovnání. Dvousetgramová kostka eidamu oproti loňskému lednu je dražší o více než 6 korun. Kilogram vepřového o více než 12 korun a kilo hovězího o více než 4 koruny.
 

Související obsah


Jsou ale i položky, které v meziročním srovnání zlevnily. Vůbec nejvíce oproti loňsku zlevnily vejce a bílé pšeničné pečivo. Od poloviny října pak jsou výrazně levnější pomeranče, zatímco v říjnu jsme kilogram kupovaly v průměru téměř za 37 korun, nyní je koupíme za necelých 27.

Info

Rodinný rozpočet. Nevydávejte z něj více, než musíte. Ušetřit můžete tisíce korun ročně.

kolik a co přeplácím

ČTĚTE TAKÉ:

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz